کد خبر : 265377

وضعیّت مدیریّت و سکانداری کارگزاران و دوم خردادی و... و جریان اصلاحات از نظرغربیها

0khhhآقای هاشمی رفسنجانی باید فکری برای ذوق زدگی برخی مخالفان و مقامات غربی از کاندیداتوری خود بکند. تعداد حمایت ها به گونه ای در حال افزایش است که در وهله اول همان آرایش فتنه 88 را یادآوری می کند.
 آیا این حرفها نشانگر فرش قرمز هاشمی برای دشمنان قسم خورده اسلام و مردم ایران نیست؟

 کد خبر:۴۳۸۸۱۶۶    تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت 92  گزارش ویژه
  به گزارش مجله شبانه باشگاه خبرنگاران، روزنامه وطن امروز در گزارشي به بررسي مواضع غربي ها در خصوص حضور آيت الله رفسنجاني در انتخابات رياست جمهوري پرداخت:
آقای هاشمی رفسنجانی باید فکری برای ذوق زدگی برخی مخالفان و مقامات غربی از کاندیداتوری خود بکند. تعداد حمایت ها به گونه ای در حال افزایش است که در وهله اول همان آرایش فتنه 88 را یادآوری می کند.
پس از حمایت بنی صدر از دیدگاه های هاشمی رفسنجانی درباره شرایط نظام و همینطور پس از دعوت مسعود رجوی، سرکرده منافقین از هاشمی تنها چند ساعت مانده به کاندیداتوری، و نیز پس از حمايت ضمني وندی شرمن، معاون جان کری و نماینده آمریکا در 1+5 از سیاست های هاشمی، حالا اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا هم صراحتا اعلام می کند که هاشمی یک چهره مطلوب برای پایتخت های غربی است.
اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا در مقاله ای به قلم ری تکیه نوشته است که هاشمی رفسنجانی چهره ای محبوب برای غربی هاست. در این مقاله آمده است: هاشمی رفسنجانی سیاستمداری است که ورود او در بسیاری از وزارت خانه های خارجی غربی شور و شوق فراوانی ایجاد کرد. این اندیشکده در ادامه به محبوبیت هاشمی در پایتخت های غربی اشاره کرده و نوشته است: این برای مردی که همواره در پایتخت های کشورهای غربی بیشتر از خیابان های تهران محبوب و شناخته شده است، غیر منتظره و غیرعادی نبود. با این حال قرائت کل غربی ها از آقای رفسنجانی براساس درکی ناقص از بازی قدرت وی است.
این توضیح جایگاه هاشمی در میان غربی ها البته باعث بیان برخی انتقادات نسبت به وی نشده است؛ انتقاداتی که با علم به ناتوانی او در پیشبرد اهدافش گفته شده است. به گزارش آنا در ادامه این نوشته، به تغییر رویکردهای هاشمی در هنگام مواجهه با مخالفان خود هم اشاره شده و آمده است: در دوران ریاست جمهوری، وی ضرورت تغییر را احساس کرد اما هنگام مواجهه با مقاومت های محافظه کارانه به سرعت عقب نشینی کرده و اصول اعلامی خود را رها کرد.
 وی سخن از لزوم توسعه گسترده به میان آورد اما اثبات کرد که تمایلی به ایجاد یک دولت کارآمد ندارد. وی عملگرایی را محور سیاست خارجی خود اعلام کرد اما همچنان به حمایت از گروه هایی همچون حزب الله ادامه داد. در ادامه این نوشته با بیانی صریح به ناتوانی برخی کاندیداها برای تغییر در اصول نظام اشاره شده است: به نظر می رسد حضور 2 کاندیدا، یعنی رفسنجانی و مشایی در جریان این تحولات سیاسی، هر چند می تواند جریان انتخابات را با حوادث پیش بینی نشده ای مواجه کند اما چالش چندانی به دنبال نخواهند داشت و تغییری در اصول اساسی نظام پدید نخواهند آورد.
این نوشته می افزاید: این دو کاندیدا که ظرفیت متلاطم کردن انتخابات را دارند، دچار تناقض ها و تضاد هایی هستند که حضورشان را متزلزل می کند. حتی اگر ایشان اجازه حضور در رقابت را پیدا کنند، بعید به نظر می رسد چالش چندانی را به وجود آورند. تمایل غربی ها به ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی در قالب اظهارنظرهای رسانه ای، البته پیش تر در رسانه های معتبر آنها نیز آمده بود. به گونه ای که «نیویورک تایمز» در حمایتی معنادار از هاشمی، وی را «خواهان جامعه ای باز تر و روابط بهتر اقتصادی با غرب» دانست.
غربی ها درباره هاشمی چه می گویند؟

بررسی رسانه های غربی پس از کاندیداتوری هاشمی رفسنجانی در انتخابات نشان می دهد آنها از وی تصویری کاملا هماهنگ با سیاست های غرب ترسیم کرده و پیروزی او را بهترین سناریوی مورد نظر غرب در انتخابات ایران تصویر می کنند.
این منابع در مجموع هاشمی را دارای چند ویژگی دانسته اند:
1- هاشمی عملگراست و بنابراین ایدئولوژیک رفتار نخواهد کرد.
2- هاشمی همانطور که جنگ را پایان داد به برنامه هسته ای ایران هم پایان خواهد داد.
3- هاشمی در مقابل سیاست های رسمی نظام خواهد ایستاد.

به گزارش ایران هسته ای، بخش هایی از تحلیل های منابع غربی درباره رفسنجانی بدین شرح است:

1- سوزان مالونی، بروکینگز، اردیبهشت 1392
هاشمی، این رئیس جمهور سابق، برای بسیاری از اصلاح طلبان افسرده و دلسرد و صفوف مخالفان، بهترین امید برای رستگاری سیاسی و نجات ملی است. اعتبار و شهرت رفسنجانی برای عملگرایی به درستی به دست آمده است؛ وظیفه پایان بخشیدن به جنگ با عراق توسط آیت الله خمینی، بنیانگذار انقلاب، به او محول شد و پس از آن نیز علیه مخالفت های سرسختانه نسبت به بازسازی کشور و اصلاح اقتصاد تلاش کرد. 
بازگشت وی به ریاست جمهوری احتمالا تصورات و آرزوهای دیپلماتیک را که اکنون در اروپا و شاید حتی در واشنگتن خاموش و نهفته اند احیا خواهد کرد.

2- روزنامه لوریان لوژور چاپ بیروت، 24/2/1392
هاشمی یکی از چهره های نمادین در عرصه سیاسی ایران است و می تواند اقتدار رهبر را تضعیف کند.
- فریده فرهی کارشناس مسائل ایران در دانشگاه هاوایی می گوید رفسنجانی بر یک مساله تکیه دارد. وی گفته است که قصد دارد با پایان دادن به شرایط سختی که کشور طی چند سال گذشته تجربه کرده است جمهوری اسلامی را نجات دهد. اصولگرایان که موفق نشدند نامزدی را که مورد قبول همه آنها باشد برگزینند باید راهی برای انسجام بیابند. فریده فرهی می گوید رهبر ایران احتمالا بیشتر نامزدی رفسنجانی در انتخابات را بیش از آنکه راهی برای افزایش مشروعیت نظام بداند آن را به عنوان نوعی رویارویی شخصی می بیند.
3- پایگاه اینترنتی وست فرانس، 24/2/1392
از 4 سال گذشته حاکمیت اسلامی ایران در پی تظاهرات معترضان به تقلب محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری سست شده است. این بار نیز حضور ناگهانی هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور اسبق ایران برنامه های حاکمیت را به لرزه انداخته است.
- هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور اسبق ایران با ثبت نام به عنوان نامزد انتخابات در آخرین لحظات پیش از پایان مهلت نام نویسی، این بازی را تغییر داد.
- رقیب دیرینه [آیت الله] خامنه ای، محافظه کاری میانه رو و عملگراست. هاشمی رفسنجانی از سال 2009 پس از آنکه دخترش آشکارا از اصلاح طلبان حمایت کرده بود، به حاشیه رانده شد. رفسنجانی خود نیز از سرکوب های پس از انتخابات سال 2009 بشدت انتقاد کرده بود.
- در صورتی که [آیت الله] خامنه ای و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای دادن مشروعیت به حاکمیت خطر برگزاری انتخاباتی« عادی» را بپذیرند، رفسنجانی 79 ساله احتمالا خواهد توانست به طور گسترده آرای مردمی را جذب کند. طیف گسترده ای از مردم، از حامیان جنبش سبز تا طبقه عوام که از تورم و کمبودهای ناشی از تحریم های اروپایی و آمریکایی علیه برنامه هسته ای ایران رنج می برند، به رفسنجانی رای خواهند داد. وی مظهر عملگرایان است و احتمالا راه روابط مسالمت آمیز با غرب را باز خواهد کرد.
4- يان بلك ، گاردين، 24/2/1392
- حضور رفسنجاني در آخرين دقايق مهلت ثبت نام از ديدگاه صاحبنظران سياسي اميدواري به پيروزي تجربه ارزيابي شده است. تجربه حضور رفسنجاني 78 ساله در انقلاب حتي به پيش از سال 1979 بازمي گردد. 
همه نقطه قوت و اعتبار تجربه بلندمدت وي به موفقيت در متقاعد كردن [امام] خميني براي پايان دادن به جنگ 8 ساله ايران و عراق بازمي گردد.
- رفسنجاني سال 2005 مغلوب احمدي نژاد شد و در دوره قبل انتخابات هم هر چند آشكارا از جنبش اعتراضي سبز دفاع نكرد اما حاكميت را واداشت پس از آرام شدن اوضاع به مظالم روا داشته شده به مردم توجه كند.
5- رولا خلف، فایننشال تایمز، 26/2/1392
- نخستین چهره اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور سابق است که یکی از ارکان رژیم اسلامی است. وی همچنین یکی از هدایت کنندگان اصلی و پشت صحنه جنبش مخالف سبز در آشوب های سال 2009 بود. دو تن از فرزندان رفسنجانی به اتهام رشوه خواری و تبلیغات ضدرژیم در حبس بوده اند و تندروها به رفسنجانی هشدار داده بودند وارد رقابت انتخاباتی نشود.
- انتخابات به جای آنکه در خدمت مشروعیت بخشی مجدد به حکومت مذهبی ایران باشد، اکنون به تنها ابزار به چالش کشیدن آن تبدیل شده است. چندی از تصدی مجدد احمدی نژاد در واقع در سمتش پس از انتخاباتی که به ادعای جناح مخالف تقلبی بود، سپری نشده بود که وی برای رهبر عالی دردسرساز شد و با مخالفت علنی درصدد تشکیل پایگاه حمایتی مستقلی برای خودش در داخل رژیم برآمد.
- رفسنجانی یک چهره عملگرا قلمداد می شود که گروهی از فن سالارهای باکفایت را در اطراف خود دارد و از لحاظ نظری گزینه مطلوبی برای غرب خواهد بود. گرچه درواقع چشم انداز نزاع درونی در رژیم ممکن است سیاست های آیت الله خامنه ای را هر چه بیشتر سخت کند.
6- گزارش خبرگزاری فرانسه از واشنگتن، 25/2/1392
- آمریکا چهارشنبه برنامه « عمدی و مداوم سرکوب » در ایران را پیش از انتخابات ریاست جمهوری که 14 ژوئن برگزار خواهد شد ، محکوم کرد. وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا در امور سیاسی در سخنانی در سنا اعلام کرد: «ما شاهد سطح عمدی و مداوم سرکوب پیش از انتخابات هستیم.» شرمن گفت: «در زمانی که من با شما سخن می گویم، شورای نگهبان (قانون اساسی) که غیر منتخب است و به کسی حساب پس نمی دهد ، مخفیانه نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری را با استفاده از معیارهای مبهم برای حذف نامزدهای بالقوه گزینش می کند.
 بدون روند انتخاباتی شفاف، برای ما گفتن این مساله که آیا انتخابات ایران آزاد ، عادلانه یا نمایانگر خواست ملت ایران است ، دشوار است.» وی در پایان افزود:« ما در انتخابات ریاست جمهوری ایران از هیچ کس جانبداری نمی کنیم.» شرمن همچنین گفت پیش بینی رفتار رئیس جمهوری آینده ایران در قبال گفت وگوهای مربوط به برنامه هسته ای ایران دشوار است.
 وی گفت:« احتمالا چندین نامزد وجود دارند که از دید ما علاقه بیشتری برای پیشبرد گفت وگوهای هسته ای در فضایی مثبت تر دارند.» این مقام آمریکایی گفت:« اما پرونده هسته ای در اختیار رهبری عالی ایران و نه کس دیگری قرار دارد، او تصمیم گیرنده نهایی در پرونده هسته ای است.»
7- پییر روزلین ، لوفیگارو، 25/2/1392
- مردی که سخنگوی «اصلاح طلبان» شده است، جایگاهی فراتر از سایر نامزدها دارد. رفسنجانی 78 ساله، یکی از پایه گذاران رژیم ، دیگر چیزی برای اثبات کردن ندارد. او چیزی هم برای از دست دادن ندارد زیرا به لطف پيروزي انقلاب اسلامي به ثروت رسید اما به سبب رقابتش با آیت الله خامنه ای رهبر معظم مورد بی مهری قرار گرفت و نهایتا او (رهبر) عامل دستیابی مجددش به قدرت شد.
- رفسنجانی یک عملگرا، هوادار اقتصاد بازار و راه حلی به شیوه «چین» برای حفظ رژیم است. وی این اراده و توانایی را دارد که راه حلی برای توافق با غرب و نجات ایران از بن بستی که در آن گرفتار شده است، بیابد.
8- باربارا اسلاوين ، المانيتور، 25/2/1392
- هاشمي رفسنجاني به نظر فتح بابي براي بازگشت دوباره عملگرايي به ايران است. او به عنوان يكي از«استوانه»هاي انقلاب سال 1979(1357)- درمقايسه با هر شخصيت ديگري درنظام- تجربه بيشتري در اداره روابط ايران با غرب و تقويت عملكرد اقتصادي كشور دارد.
- گرچه رفسنجاني در سال 1997 از محمد خاتمي حمايت كرد اما جنبش اصلاحات ايران هرگز به طوركامل به رفسنجاني اعتماد نكرده است و در انتخابات مجلس در سال 2000 او آخرين رتبه را در ميان اكثريت اصلاح طلبان به دست آورد.
- در سال 2009- و در نتيجه سوابق ضعيف احمدي نژاد-موسوي از حمايت بي سابقه مردم ايران برخوردار شد. راي دهندگان - بنا بر اصل تمايل به سوي بد در مقابل بدتر-احتمالا به رفسنجاني بيش از هر كانديداي ديگري رغبت نشان خواهند داد (اسفنديار رحيم مشايي به عنوان نامزد مورد نظر احمدي نژاد نيز در اين رقابت ها ثبت نام كرده اما احتمال آن زياد است كه از سوي شوراي نگهبان ردصلاحيت شود) گرچه شايد رفسنجاني در سن 78 سالگي براي آخرين حضور شورانگيز در اين عرصه پير باشد.
9- زاخاری کِک، مجله «دیپلمات»، 26/2/1392
- در مبارزات انتخاباتی 2005 یکی از پسران «رفسنجانی»، «مهدی هاشمی» به «باربارا اسلاوین» از «شورای آتلانتیک» گفته بود که اگر «رفسنجانی» برنده می شد تلاش می کرد رهبری را به مقامی نمایشی مانند «شاه انگلیس» تبدیل کند. در همان زمان، «رفسنجانی» در مصاحبه ای با «اسلاوین» گفته بود که اگر دوباره به ریاست جمهوری ایران انتخاب شود، همچنان حاضر است با آمریکا به گفت وگو بپردازد.
- به نظر می رسد که وی درباره مذاکره با آمریکا همان دیدگاه های قبلی خود را داشته و ماه قبل در وبسایت خود نوشت، فقط «دلسوزی داخلی و همکاری جهانی» می تواند مشکلات ایران را حل کند و گفت که «اگر بتوانیم به این 2 نکته واقعیت ببخشیم، مشکلاتمان به تدریج حل می شوند».
10- گرت اسمیت ، گاردین، 25/2/1392
- رفسنجانی78 ساله، یک روحانی و یک فرد خودخوانده در این نظام است که سمت های بالای زیادی در جمهوری اسلامی داشته است از جمله فرمانده جنگ با عراق در سال های 80 تا 88 و ریاست جمهوری از سال 89 تا 97. وی در سیاست بین المللی و در مسائل اقتصادی که معتقد است بخش خصوصی باید نقش بزرگ تری در آن داشته باشد، سیاستمداری عملگرا بوده است.
- رفسنجانی سعی خواهد کرد برای اجرای اصلاحات اقتصادی و کاهش تنش بین المللی بر سر برنامه هسته ای ایران پیشنهاداتی ارائه دهد. در حالی که می توان انتظار داشت تجار و روحانیون قدیمی تر از رفسنجانی حمایت کنند اما وی به دنبال جلب حمایت رای دهندگان اصلاح طلب نیز هست. احزاب و گروه های اصلاح طلب ماه هاست درباره شرکت در انتخابات تردید دارند و بسیاری از آنها از حمایت از یک نامزد محافظه کار عملگرا مانند رفسنجانی خودداری خواهند کرد اما محمد خاتمی، رئیس جمهور اصلاح طلب پیشین ایران در حمایت از وی بیانیه ای صادر کرده است./وطن امروز

ثبت شده توسط :

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
بالای صفحه اصلی