کد خبر : 265319

متن کامل خطبه اول نماز جمعه تهران به امامت مقام معظم رهبری در 98/10/27 حاوی رهنمودهای دستوری بسیار مهم

کسانی که با جان خودشان، با همه ی توان خودشان به کمک ملّتهای دیگر و ضُعَفای اطراف منطقه که در دسترس آنها است میروند، همین ها سایه ی جنگ و ترور و تخریب را از کشور خودمان هم دور می کنند و دفع می کنند.

نمازجمعه تهران در 98/10/27 سیلی محکم دیگری از مقام معظم رهبری به امریکا بود تا به دشمنان ثابت کنند گرد و غباری که اخیرا بپا کردند هیچ خللی در اراده و ارادت مردم و میزان تبعیّت از رهبری ایجاد نکرده و همچنان حضور میلیونی مردم ایران به عشق رهبر ادامه دارد.                                                                               مردم ولایتمدارایران درسایر شهرها نیزبرای اثبات شکست مجدد دشمن، اقدام به راهپیمایی نمودند و تمام مسیرآلوده به کینه و نفرت واسلام ستیزی و دسیسه چینی را همچون خون شهید سلیمانی شستند.                                                                    

* خطبه اوّل
بسم الله الرّحمن الرّحیم
الحمدلله ربّ العالمین نحمده و نستعینه و نستغفره و نتوکّل علیه و نصلّى و نسلّم على حبیبه و نجیبه و خیرته فى خلقه حافظ سرّه و مبلّغ رسالاته بشیر نعمته و نذیر نقمته سیّدنا و نبیّنا ابى القاسم المصطفی محمّد و على آله الاطیبین الاطهرین المنتجبین الهداة المهدیّین سیّما بقیّةالله فى الارضین و صلّ الله على ائمّة المؤمنین و هداة المستضعفین و حماة المؤمنین.
همه ی برادران عزیز را و خودم را دعوت میکنم و توصیه میکنم به رعایت تقوای الهی. اگر نصرت الهی را می خواهیم در تقوا است؛ اگر توفیقات الهی را می خواهیم، هدایت الهی را می خواهیم در تقوا است؛ اگر فرج و گشایش در مسائل شخصی و اجتماعی را می خواهیم در تقوا است؛ همه باید کوشش کنیم که تقوای الهی را معیار کار خودمان قرار بدهیم. در نماز جمعه آنچه مهم است، توصیه ی به تقوا است؛ خود این حقیر بیشتر از شما محتاج این توصیه هستم و امیدواریم خدای متعال توفیق بدهد بتوانیم هر کدام به حدّ وسع خودمان تقوای الهی را رعایت کنیم.
 یک آیه ی پُر مغز و پُر مضمونی -مثل بقیّه آیات قرآن- در سوره ی ابراهیم هست. امروز بحث من پیرامون این آیه و آیات بعد از این آیه است. می فرماید که وَ لَقَد أَرسَلنا موسىٰ بِآیاتِنا أَن أَخرِج قَومَکَ مِنَ الظُّلُماتِ إِلَى النّورِ وَ ذَکِّرهُم بِأَیّامِ اللَّهِ؛توصیه می کند، دستور می دهد حضرت موسیٰ را که «ذَکِّرهُم بِأَیّامِ الله». دو احتمال در معنای «ذَکِّرهُم بِاَیّامِ الله» هست که در مقصودی که ما از این آیه داریم فرقی نمی کند. یک احتمال این است که منظور این است که ایّام الله را به یاد آنها بیاور؛ یک احتمال هم اینکه مقصود این است که به وسیله ی ایّام الله خدا را، دین را، قیامت را به یاد آنها بیاور. اهمّیّت ایّام الله در اینجا معلوم می شود که موسیٰ پیامبر عظیم الشأن الهی مأمور است که ایّام الله را به یاد مردم بیاورد. 
بعد می فرماید: إِنَّ فی ذٰلِکَ لَآیاتٍ لِکُلِّ صَبّارٍ شَکورٍ ایّام الله آیه اند، نشانه اند، دلیل راهند. برای چه کسانی؟ برای کسانی که این دو صفت را دارند: صبّارند و شکورند. 
صبّار یعنی کسی که سر تا پا استقامت و صبر است، یکسره اهل صبر و استقامت، شکور یعنی آن کسی که نعمت را می شناسد و شکرگزاری می کند که حالا درباره ی این شکرگزاری من عرایضی خواهم کرد. 
بعد در آیه ی بعد می فرماید که حضرت موسی این دستور را عمل کرد: وَ إِذ قالَ مُوسی لِقَومِهِ اذکُرُوا نِعمَةَ اللَّهِ عَلَیکُم إِذ أَنجاکُم مِن آلِ فِرعَونَ؛ به یاد آنها آورد نجاتشان از دست فرعون را، فرعونیان را، از دست قدرت فائقه و غالب ستمگر را که چطور شما را نجات داد؛ این از ایّام الله است یکی از نمونه های ایّا م الله این است؛ إِذ أَنجاکُم مِن آلِ فِرعَونَ. پس این [روز] یکی از ایّام الله شد؛ آن وقتی که جوامع و انسانها و اقوام از دست قدرتهای ستمگر نجات پیدا می کنند. بعد دنباله ی این ندای عمومی پروردگار است، صدای بلند خدا است: وَ إِذ تَأَذَّنَ رَبُّکُم، «تأذّن» یعنی با صدای بلند خدای متعال به همه اعلان می کند که لَئِن شَکَـرتُم لَاَزیدَنَّکُم؛ اگر شکرگزاری کردید، ما آن نعمتی را که به شما دادیم این را روزبه روز افزایش خواهیم داد، زیاد می کنیم؛ وَ لَئِن کَفَرتُم إِنَّ عَذابی لَشَدید؛ امّا اگر کفران نعمت کردید، وظایف شکر را به جا نیاوردید، آن وقت آنجا عذاب الهی است، مشکلات فراوانی است که برای شما پیش خواهد آمد. 
بعد در آیه ی بعد هم نتیجه ی کلّی از این مطالب را می فرماید که: وَ قالَ مُوسی إِن تَکفُرُوا أَنتُم وَ مَن فِی الأَرضِ جَمیعاً فَإِنَّ اللَّهَ لَغَنِیٌّ حَمید. این که ما میگوییم شکرگزار باشید، این که می گوییم مراقب نعمت خدا باشید، نعمت خدا را از یاد نبرید، این برای خود شما است وَالّا خدای متعال بی نیاز است. خب، ایّام الله مهم است؛ بنده می خواهم درباره ی ایّام الله صحبت کنم؛ برای چه کسانی؟ برای مردمی که صبّارند و شکورند. 
صبّارند یعنی یکپارچه اهل استقامت و صبرند، به اندک چیزی از میدان خارج نمی شوند، ایستادگی می کنند. شکورند، یعنی اوّلاً نعمت را می شناسند، ابعاد پنهان و آشکار نعمت را می بینند؛ ثانیاً قدرشناس نعمتند، یعنی ارزش این نعمت را، وزن این نعمت را، قیمت این نعمت را می دانند؛ ثالثاً بر اساس آن احساس مسئولیّت می کنند، بر اساس این نعمتی که خدا داده، احساس مسئولیت می کنند؛ ملّتی، جمعیّتی، قومی که بی صبر نیستند، مسئولیّت ناشناس نیستند.این آیات، آیات سوره ی ابراهیم است، مکّی است؛ یعنی در آن وقتی که مسلمانها در اوج مبارزات و ایستادگی و مقاومت در مقابل جریان کفر قرار داشته اند، در آن وقت این آیات نازل شده است، به آنها مژده می دهد، به مردم می گوید که بدانید که خدای متعال ایّام اللّهی دارد، آن ایّام الله را به شما نصیب خواهد کرد؛ باید شما شکرگزار ایّام الله باشید. 
اگر واکنش درست و شاکرانه نشان دادید از آنچه که خدای متعال به شما داده است، خدای متعال به شما پیروزی های بیشتری را در آینده خواهد داد. 
همین چند نکته ای که در این آیه ی شریفه وجود دارد، موضوع صحبت ما امروز در خطبه ی اوّل است. این دو هفته ای که بر ما گذشت، دو هفته ی پُرماجرا و استثنائی بود؛ ماجراهای تلخ، ماجراهای شیرین، حوادث درس آموز در این دو هفته برای ملّت ایران پیش آمد. 
یوم الله یعنی چه؟ یعنی آن روزی که دست قدرت خدا را انسان در حوادث مشاهده می کند؛ آن روزی که ده ها میلیون در ایران، و صدها هزار در عراق و بعضی کشورهای دیگر به پاس خونِ فرمانده سپاه قدس به خیابانها آمدند و بزرگ ترین بدرقه ی جهان را شکل دادند، این یکی از ایّام الله است. آنچه اتّفاق افتاد، کار هیچ عاملی جز دست قدرت خدا نمیتوانست باشد. آن روزی هم که موشکهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، پایگاه آمریکایی را در هم کوبید، آن روز هم یکی از ایّام الله است. 
ما این دو روز را جزو ایّام الله در همین چند روز گذشته، در همین دو هفته ی گذشته، در مقابل چشم خودمان ما ملّت ایران مشاهده کردیم؛ اینها روزهای نقطه ی عطف تاریخند، روزهای تاریخ سازند، روزهای عادّی نیستند اینها. 
این که یک نیرویی، یک ملّتی، این قدرت را دارد، این توان روحی را دارد که به یک قدرت متکبّر زورگوی عالم این جور سیلی بزند، نشان دهنده ی دست قدرت الهی است، پس آن روز جزو ایّام الله است؛ روزها تمام می شوند، لکن تأثیرات این روزها در زندگی ملّتها باقی می مانند؛ در روحیه ی ملّتها، در منش ملّتها، در مسیر ملّتها، آثاری که این روزها باقی میگذارند آثار ماندگار و بعضاً جاودانه است.
 خب، حالا جامعه ی ایرانی به نظر ما یک جامعه ی صبّار و شکور است؛ ملّت ما ملّت پُراستقامتی است و ملّت شکرگزاری است. در طول این سالهای متمادی، ملّت ایران همواره سپاسگزار الطاف الهی در طول این سالها بوده است. ما ملّت صبّار و شکور باید از این آیات درس بگیریم. 
گفتیم اوّلین مسئله این است که ابعاد مادّی و معنویِ این پدیده را شناسایی کنیم. من عرض میکنم پس از ۴۱ سال از پیروزی انقلاب اسلامی، این جمعیّت بی نظیر را کدام دست قدرتی به میدان آورد؟ این اشک و عشق و شور را چه کسی پدید آورد؟ کدام عاملی می توانست یک چنین معجزه ای را نشان بدهد جز دست قدرت الهی؟ آن کسانی که دست قدرت خدا را نمی توانند در این حوادث ببینند و تحلیل های مادّی در این مسائل میکنند، عقب می مانند. 
باید دست قدرت خدا را دید. بُعد معنوی و بسیار مهمّ این حادثه همین است که خدای متعال این کار را می کند. 
وقتی خدای متعال یک چنین حرکتی را در ملّت به وجود می آورد، انسان باید احساس کند که اراده ی الهی بر پیروزی این ملّت است. این نشان دهنده ی این است که اراده ی الهی بر این است که این ملّت در این راه و در این خط حرکت کند و پیروز شود. نشان دهنده ی معنویّات و باطن این ملّت هم هست. 
این عشق و این وفا و این ایستادگی و در این بیعت بزرگ با خطّ امام، مردم با این حضورشان در میدان با خطّ امام بیعت کردند؛ بیعتی با این عظمت، آن هم بعد از گذشت بیش از سی سال از رحلت امام بزرگوار این جور با امام، مردم بیعت میکنند، این جور امام زنده است. 
چه شد که پس از تلاش امپراتوری خبری صهیونیسم -در چند روز قبل از این حادثه و بعد از این حادثه، امپراتوری خبری صهیونیسم در همه ی دنیا سعی کردند سردار بزرگوار عزیز ما را متّهم کنند به تروریست؛ خود رئیس جمهور آمریکا گفت، وزیر خارجه اش گفت، دستگاه های خبری صهیونیستی در همه ی دنیا تکرار کردند «تروریست، تروریست»- خدای متعال صفحه را درست بعکس آنچه که آنها می خواستند ترتیب داد؟ نه فقط در اینجا در ایران، در کشورهای مختلف مردم به روح این شهید بزرگ درود فرستادند و پرچم آمریکا و صهیونیست ها را آتش زدند. آیا دست خدا را بوضوح نمی شود دید؟          آیا «لاتَحزَن اِنَّ اللهَ مَعَنا» را که درباره ی پیغمبر، در نهایت شدّت، در غار ثَور تنها، بی کس، به همراهش می گوید «لا تَحزَن اِنَّ اللهَ مَعَنا» خدا با ما است؛ این را نشان نمی دهد؟ آیا این فرمایش حضرت موسیٰ را به قوم بنی اسرائیل که ترسیده بودند می گفتند «اِنّا لَمُدرَکون» الان است که نیروهای فرعون بیایند ما را محاصره کنند و از بیخ و بُن کار ما را تمام بکنند، حضرت موسیٰ فرمود، «کَلّا إِنَّ مَعِیَ رَبّی سَیَهدین»؛ آیا اینجا «اِنَّ مَعِیَ رَبّی» را انسان نمی شود ببیند؟ 
ملّت ایران نمی تواند احساس کند که «اِنَّ اللهَ مَعَنا»، خدا با ما است؟ خدا دستهای قدرت خود را در این کشور، در این جامعه، در میان این ملّت فعّال کرده است. 
خود این شهادت بزرگ هم -اینکه حالا مربوط به تشییع بود- خود این شهادت هم یکی از آیات قدرت الهی است؛ رسوایی دولت آمریکا، دولت بی آبروی آمریکا، رسوایی این دولت را رقم زد؛ اینها کسی را که سرشناس ترین و قوی ترین فرمانده مبارزه ی با تروریسم بود -شهید سلیمانی به معنای واقعی کلمه، قوی ترین فرمانده مبارزه ی با تروریسم در این منطقه است، به همین عنوان هم شناخته شده است- [ترور کردند]؛ کدام فرمانده دیگر قدرت داشت می توانست کارهایی را که او انجام داد انجام بدهد؟ 
به یک منطقه ای که در محاصره ی ۳۶۰ درجه ای دشمن است، شهید سلیمانی با بالگرد وارد این منطقه می شود، در محاصره ی کامل دشمن جوانهای خوبی در آن منطقه هستند که دست تنها هستند، فرمانده ای ندارند، چشمشان که به حاج قاسم سلیمانی می افتد، جان پیدا می کنند، روحیه پیدا می کنند، انگیزه پیدا می کنند، محاصره را از بین می برند و دشمن را متواری می کنند و فراری می کنند؛ چه کسی می تواند این کارها را انجام بدهد؟
 فرمانده ضدّ تروریسم در کلّ منطقه قوی ترین و سرشناس ترین فرمانده، را ترور کردند. درمیدان روبه روی جنگ با او مواجه نشدند، دولت آمریکا دزدانه و بزدلانه او را ترور کرد، خودشان هم اعتراف کردند؛ این [کار] مایه ی روسیاهی آمریکا شد؛ در این منطقه تا قبل از این حادثه، این جور کار مخصوص رژیم صهیونیستی بود که افراد را ترور کند، رهبر حماس را ترور کردند و گفتند ما ترور کردیم، رهبر جهاد را ترور کردند، گفتند ما ترور کردیم؛ ترور می کردند و می گفتند ما کردیم؛ آمریکایی ها آدم خیلی کشته اند؛ در عراق در افغانستان در جاهای دیگر هر چه توانسته اند، آدم کشته اند، ترور کرده اند منتها اعتراف نمی کردند که ترور کردیم؛اینجا اعتراف کردند که ترور کردیم؛ اینجا رئیس جمهور آمریکا به زبان خودش [اعتراف میکند] خدای متعال میزند پشت گردن افراد که خودشان اعتراف کنند؛ اعتراف کردند که ما تروریست هستیم، گفتند ما ترور کردیم. رسوایی از این بالاتر چه می شود؟ 
پاسخ قدرتمندانه ی سپاه هم درخور تدبّر است. این یوم الله تشییع جنازه و شهادت بزرگ شهید عزیز یک طرف قضیّه است، عکس العمل و واکنش قدرتمندانه ی سپاه طرف دیگر قضیّه است، آن هم درخور تدبّر است، این ضربه ی به آمریکا بود. البتّه ضربه ی نظامی بود، ضربه ی مؤثّر نظامی بود امّا مهم تر و بالاتر از ضربه ی نظامی، ضربه ی حیثیّتی بود، ضربه به هیبت ابرقدرتیِ آمریکا بود.
آمریکا سالها است در سوریه، در عراق، در لبنان، در افغانستان ضربه میخورد، از دست قدرتمند مقاومت ضربه میخورد لکن این ضربه از همه ی آنها بالاتر بود؛ این ضربه، ضربه ی حیثیّتی بود، ضربه به ابهّت آمریکا بود؛ این ضربه با هیچ چیزی جبران نمی شود. حالا اعلام می کنند که ما تحریم کردیم، تحریمها را افزایش می دهند امّا این کار نمیتواند آبروی از دست رفته ی آمریکا را برگرداند. 
این پاسخ قدرتمندانه یک چنین خصوصیّتی بود. این هم یک جلوه ی کمک الهی است که پاسخ مجاهدت مخلصانه است.
 عزیزان من، برادران و خواهران نمازگزار! اخلاص برکت دارد. هر جا اخلاص بود، خدای متعال به اخلاص بندگان مخلصش برکت میدهد، کار برکت پیدا میکند، رشد و نمو پیدا می کند، کار به نحوی میشود که اثر آن به همه می رسد، برکات آن در میان مردم باقی می ماند. این ناشی از اخلاص است. نتیجه ی آن اخلاص، همین عشق و وفاداری مردم، همین اشک و آه مردم، همین حضور مردم، همین تازه شدنِ روحیه ی انقلابی مردم است. امّا اینکه ما بیاییم این حوادث را تقویم کنیم، قیمت گذاری کنیم، قدر آنها را بدانیم و ببینیم که اندازه و قیمت این حوادث چقدر است؛ در صورتی تحقّق پیدا می کند که ما به حاج قاسم سلیمانی -شهید عزیز- و به ابومهدی -شهید عزیز- به چشم یک فرد نگاه نکنیم؛ به آنها به چشم یک مکتب نگاه کنیم. 
سردار شهید عزیز ما را با چشم یک مکتب ، یک راه، یک مدرسه ی درس آموز، با این چشم نگاه کنیم آن وقت اهمّیّت این قضیّه روشن خواهد شد. قدر و قیمت این قضیّه روشن خواهد شد. سپاه قدس را به عنوان یک مجموعه و سازمان اداری صرفاً نبینیم؛ بلکه به عنوان یک نهاد انسانی و دارای انگیزه های بزرگ و روشن انسانی مشاهده کنیم. اگر این جور شد، آن وقت این اجتماع مردم، این تجلیل و تعظیم مردم، تکریم مردم معنای دیگری پیدا می کند. البتّه همه ی نیروهای مسلّح ما از ارتش، سپاه، بسیج زیربنای فکری شان هدفهای الهی است، بدون تردید. امروز در کشور ما مسئله این است. زیربنای فکری همه ی نیروهای مسلّح ما، همین اهداف الهی و بلند است. 
سپاه قدس یک نیرویی است که با سعه ی صدر به همه جا و همه کس نگاه می کند. رزمندگان بدون مرزند؛ رزمندگان بدون مرز. رزمندگانی که هرجا نیاز باشد، آنها در آنجا حضور پیدا می کنند؛ کرامت مستضعفان را حفظ می کنند، خود را بلاگردان مقدّسات و حریم های مقدّس می کنند. سپاه قدس را به این چشم نگاه بکنیم، آن وقت، همینها، همین کسانی که با جان خودشان، با همه ی توان خودشان به کمک ملّتهای دیگر و ضُعَفای اطراف منطقه که در دسترس آنها است میروند، همین ها سایه ی جنگ و ترور و تخریب را از کشور خودمان هم دور می کنند و دفع می کنند. 
میهن عزیز ما یک بخش مهمّی از امنیّتش محصول کار همین جوانان مؤمنی است که در زیر فرماندهی سردار شهید عزیزمان سالها کار کردند، تلاش کردند؛ اینها امنیّت آورند، برای کشور هم اینها امنیّت می آورند؛ بله، به کمک فلسطین و غزّه و دیگر مناطقی که به وجود آنها نیاز هست می روند امّا برای کشور خودمان امنیّت ایجاد میکنند. آن دشمنی که آمریکا او را تجهیز کرده است، نه برای عراق و سوریه، بلکه در نهایت برای ایران، ایران عزیز؛ داعش را درست کردند، نه برای اینکه فقط در عراق مسلّط بشود، هدف اصلی و نهایی ایران بود. آنها میخواستند از این طریق، امنیّت ما را، مرزهای ما را، شهرهای ما را، خانواده های ما را دچار ناامنی و تشویش بکنند؛ اینها متوقّف شدند به کمک همین جوانان مؤمن و عزیزی که رفتند و این تلاش بزرگ را انجام دادند.
 آن فریب خوردگانی که یک روزی فریاد زدند «نه غزّه، نه لبنان»، آنها نه فقط جانشان را فدای ایران نکردند، حتّی حاضر نشدند راحتی خودشان و منافع خودشان را هم در راه کشور فدا کنند؛ آن کسانی که جانش را فدای ایران کردند بازهمین شهید سلیمانی ها بودند؛ اینها بودند که در زمانی که نیاز به دفاع از کشور بود، جان خودشان را کف دست گرفتند و به میدان جنگ رفتند از کشور دفاع کردند، از ایران دفاع کردند؛ اینها هستند که میتوانند ادّعا بکنند که دفاع می کنند از امنیّت کشور، از امنیّت ملّت؛ همین فداکاری و اخلاص اینها است که در همه ی مراحل، این جور بوده. خب، با این نگاه، ما می توانیم ملّت ایران را و معنویّات ملّت را و باطن ملّت را کشف کنیم. این کسانی که به خیابان آمدند، میلیون ها انسانی که در تهران و در قم و در کرمان و در خوزستان و [دیگر شهرها] آمدند زیر جنازه ی این عزیزان راه رفتند، و کسانی که از دور دیدند و اشک ریختند، و کسانی که در شهرهای مختلف توانستند از دور برای اینها عزاداری بکنند -که واقعاً ده ها میلیون جمعیّتِ ملّتِ ما در این آزمون بزرگ شرکت کردند- می شود باطن اینها را، حقیقت اینها را تشخیص داد. ملّت از هر جناح و حزب، ازهر مجموعه، ازهر قوم، ازهرخصوصیّت جغرافیایی، دراین جهت مثل همند؛ طرف دار انقلابند، طرف دار حاکمیّت اسلامند، طرف دار ایستادگی در مقابل ظلمند، طرف دار«نه» گفتن به همه ی مطامع دولتهای استکباری و استعماری اند.
 ملّت ایران نشان داد که از خطّ مجاهدتِ شجاعانه دفاع می کند، ملّت ایران نشان داد که به نمادهای مقاومت عشق می ورزد، ملّت ایران نشان داد که طرف دار مقاومت است، طرف دار تسلیم نیست. 
آن کسانی که سعی می کنند چیز دیگری را از ملّت بزرگ ما به مردم و به افکار بیگانگان یا افکار عمومیِ داخل نشان بدهند، با صدق و صفا با مردم رفتار نمی کنند؛ ملّت این است، ملّت طرف دار ایستادگی است، طرف دار مقاومت است، ملّت طرف دار ایستادگی در مقابل زورگویی دشمنان است. 
این دلقکهای آمریکایی که بدروغ و با کمال رذالت می گویند که ما در کنار مردم ایرانیم، ببینند مردم ایران چه کسانی هستند. آن چند صد نفری که به عکس سردار شهیدِ باافتخار ما اهانت می کنند، آنها مردم ایرانند یا این جمعیّت میلیونی عظیمی که در خیابانها نشان می دهند خودشان را؟
سخنگویان دولت شریر آمریکا مدام تکرار می کنند که ما در کنار مردم ایرانیم. دروغ می گویید! 
اگر در کنار مردم ایران هم باشید برای این است که خنجر زهرآلود خود را به سینه ی مردم ایران فرو کنید. البتّه تا حالا نتوانسته اید، بعد از این هم حتماً نخواهید توانست هیچ غلطی بکنید.
ملّت ایران دراین قضیّه خود را نشان داد، باطن خود را نشان داد، قاعده و زیربنای فکری خود را ملّت ایران نشان داد؛ احساسات صادقانه ی خود را ملّت ایران نشان داد؛ این فریاد انتقامی که از مردم شنیده شد در سرتاسر کشور، در واقع این فریاد انتقام، سوخت حقیقی موشکهایی بود که پایگاه آمریکایی را زیر و رو کرد.
 یک نکته ی دیگری که باید به آن توجّه کرد در اهمّیّت این یوم الله، این است که خدای متعال به موسیٰ می فرماید که وَ ذَکِّرهُم بِاَیّامِ الله؛
یعنی ایّام الله باید در یاد مردم باقی بماند؛ یک عدّه ای سعی می کنند این یوم الله های حساس این روزها را به دست فراموشی بسپارند، مسائل دیگری را مطرح کنند، شاید بتوانند این یاد این یوم الله بزرگ را تحت الشعاع قرار بدهند. 
یکی همین قضیّه ی تأسّف انگیز حادثه ی سقوط هواپیما بود. خب سقوط هواپیما حادثه ی تلخی بود؛ دل ما را به معنای حقیقی کلمه سوزانید. از دست دادن جوانهای عزیز، مردم خوبمان و کسانی که از کشورهای دیگر اینجا بودند، حادثه ی بسیار تلخی بود. در این هیچ شکّی نیست؛ لکن یک عدّه ای به تبع و هدایت تلویزیون های آمریکایی و رادیوهای انگلیسی سعی کردند این قضیّه را به نحوی آرایش بدهند که ماجرای یوم الله ناشی از شهادت بزرگ این دو شهید عزیز را به دست فراموشی بسپارند. سعی کردند کاری کنند که به خیال خودشان آن را به دست فراموشی بسپارند. 
افرادی که انسان هیچ علاقه ای در اینها نسبت به منافع ملّی و نسبت به مصالح کشور احساس نمی کند؛ واقعاً انسان تعجّب می کند. حالا یک عدّه ای جوانند، احساساتی اند، فریب می خورند؛ یک عدّه ای نه، جوان هم نیستند؛ انسان می بیند که اینها هیچ حاضر نیستند منافع ملّی را درک کنند، فهم کنند، پای این منافع بِایستند. آنچه که دشمن مایل است از زبان اینها سر می زند، در عمل اینها خودش را ظاهر می کند. 
من می خواهم عرض بکنم همان اندازه ای که ما از این حادثه ی سقوط هواپیما غصّه خوردیم و غم بر دل ما فرود آمد، دشمن ما از این حادثه به همان اندازه خوشحال شد؛ دشمن ما خوشحال شد؛ به خیال اینکه یک مستمسکی به دست آورده است که بتواند سپاه را زیر سؤال ببرد، نیروهای مسلّح را زیر سؤال ببرد، نظام جمهوری اسلامی را زیر سؤال ببرد. می خواستند این کار را بکنند، شاید بتوانند آن حادثه ی عظیم را تحت الشّعاع قرار بدهند؛ اشتباه کردند. وَ مَکَروا وَ مَکَرَ اللهُ وَ اللهُ خَیرُ الماکِرین؛ آنها مکر کردند، امّا ندانستند که مکرشان در مقابل دست قدرت پروردگار هیچ تأثیری ندارد، و نمی توانند این کار را بکنند. 
حادثه ی یوم الله تشییع جنازه ی شهید و حادثه ی یوم الله در هم کوبیدن پایگاه آمریکایی از ذهن این مردم نخواهد رفت و روزبه روز ان شاءالله زنده تر خواهد شد.
 من همین جا لازم است صمیمانه بار دیگر با اصحاب این مصیبت همدردی کنم -ما در غم آنها شریک هستیم- و تشکّر کنم، از آن پدرمادرهایی و صاحب عزاهایی که با وجود اینکه دلهایشان پُر از درد و غم بود، در مقابل توطئه و وسوسه ی دشمن ایستادند، برخلاف آنچه که میل دشمنان بود موضع گرفتند و حرف زدند. مادرِ یکی از همین عزیزانی که در این هواپیما بودند به من نامه نوشته و اظهار کرده که «ما پای جمهوری اسلامی ایستاده ایم، پای انگیزه های شما ایستاده ایم». اینها شجاعت می خواهد، اینها فهم و بصیرت می خواهد و انسان واقعاً با همه ی وجود، در مقابل این جور شخصیّت هایی احساس تکریم و تعظیم می کند.
 این را هم عرض بکنیم، یکی از کارهای دیگری که برای تحت الشّعاع قرار دادنِ این حوادث بزرگ انجام دادند، همین کاری است که این سه دولت اروپایی کردند؛ دولت خبیث انگلیس، دولت فرانسه، و دولت آلمان؛ تهدید ایران که ما مسئله ی هسته ای را بار دیگر به شورای امنیّت میبریم؛ که البتّه مسئولین کشور خوشبختانه محکم پاسخ اینها را دادند، جواب محکم به اینها داده شد.
این سه کشور همان سه کشوری هستند که در دوران جنگ تحمیلیِ به ما، تا توانستند، به صدّام حسین کمک کردند؛ دولت آلمان، ابزار، وسایل شیمیایی و سلاح شیمیایی را در اختیار صدّام حسین گذاشت که شهرها و جبهه ها را با آن سلاح هدف قرار بدهد، که هنوز آثارش در بین رزمندگان قدیمی ما وجود دارد؛ دولت فرانسه بالگردهای جنگیِ سوپر اتاندارد را برای زدن کشتی های نفتی ما در اختیار صدّام حسین قرار داد؛ سوابق اینها این است؛ دولت انگلیس با همه ی وجود در خدمت دشمنان ما بود، در خدمت صدّام بود. اینها این جوری اند، سوابقشان این است، امروز هم این جوری دارند عمل می کنند. به اینها به این چشم باید نگاه کرد.
 بنده از اوّل هم گفتم، بعد از خروج آمریکا از برجام که این سه دولت مدام حرف می زدند، مدام یاوه گویی می کردند، بنده همان روز هم گفتم من به اینها اعتمادی ندارم، اینها کاری نخواهند کرد، در خدمت آمریکا خواهند بود؛ امروز کاملاً واضح شده است، بعد از گذشت حدود یک سال معلوم شده است که اینها به معنای واقعی کلمه، پادو آمریکا هستند؛ اینها پادوِی آمریکا هستند. آن وقت این دولتهای حقیر در انتظار این هستند که ملّت ایران را به زانو در بیاورند. آمریکا که بزرگ ترِ شما بود، پیشروِ شما بود، ارباب شما بود، قادر نبود ملّت ایران را به زانو در بیاورد؛ شما کوچک تر از آن هستید که بخواهید ملّت ایران را به زانو در بیاورید. 
اینها مذاکره هم که میکنند، مذاکره شان آمیخته ی با دغل و فریب کاری است؛ این کسانی که پشت میز مذاکره ظاهر میشوند، آن جنتلمن های پشت میز مذاکره، همان تروریست های فرودگاه بغداد هستند، اینها همانها هستند؛ تفاوتی نمیکنند؛ لباس عوض میکنند؛ این دست چدنی است که پوشش مخملی و دستکش مخملی را بیرون می آورد و خودش را نشان می دهد، وَالّا باطن، همان باطن است؛ هیچ تفاوتی ندارد. اینها نمیتوانند کسانی باشند که انسان به اینها اطمینان پیدا کند.
 خب حالا که ملّت ایران این حادثه را شناخت، قدر و قیمت آن را دانست؛ حالا باید چه کار کنیم؟ من در یک کلمه عرض می کنم: 
ملّت عزیز ایران باید همّتشان این باشد که قوی بشوند. تنها راه در پیش پای ملّت ایران عبارت است از قوی شدن؛ باید تلاش کنیم قوی بشویم؛ ما از مذاکره هم ابائی نداریم؛ البتّه نه با آمریکا، با دیگران؛ امّا نه از موضع ضعف، از موضع قوّت، از موضع قدرت.
ما بحمدالله دارای قدرتیم و به توفیق الهی قوی تر هم خواهیم شد. البتّه قدرت فقط قدرت نظامی نیست؛ قدرت، قدرت نظامی نیست؛ اقتصاد کشور باید قوی شود، وابستگی به نفت بایستی تمام بشود، نجات پیدا کنیم از وابستگی اقتصادمان به نفت؛ جهش علمی و فنّاوری باید ادامه پیدا کند؛ پشتوانه ی همه ی اینها هم حضور مردم عزیزمان در صحنه است. 
باید ملّت ایران و مسئولین کشور تلاششان برای قوی شدن کشور و قوی شدن ملّت باشد، با اتّحاد، با حضور، با صبر و استقامت و با کار سخت و پرهیز از تنبلی؛ این اگر [محقّق] شد، به توفیق الهی، به فضل الهی، ملّت ایران در آینده ی نه چندان دوری آنچنان خواهد شد که دشمنان حتّی جرئت تهدید هم پیدا نکنند.
بِسمِ اللهِ الرَّحمنِ الرَّحیمِ * وَ العَـصرِ * اِنَّ الاِنسانَ لَفی خُسرٍ * اِلَّا الَّذینَ ءامَنوا وَ عَمِلُوا الصّالِحاتِ وَ تَواصَوا بِالحَقِّ وَ تَواصَوا بِالصَّبرِ.

ثبت شده توسط : منصوره وطنی

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
بالای صفحه اصلی