کد خبر : 75813

حدیث معراج و نظر مراجع تقلید در مورد حجاب

حجاب از دستورات صریح خدا در قرآن هست، لذا رعایت حجاب واجب بوده و عدم رعایت حجاب امتناع از اجرای دستور خداست.

همگي موظف به حفظ حرمت حجاب هستيم

 حضرت علي(ع) فرمودند:

اي اهل عراق به من خبر داده شده است كه زنان شما در راه، با مردها برخورد مي‏ كنند؛ آيا حيا نمي‏ كنيد؟

همچنين فرمودند: من با فاطمه محضر رسول خدا(ص) رسيدم ديدم كه او سخت مي‏ گريست پس گفتم پدر و مادرم به فدايت اي رسول خدا چه چيز شما را گريانده است؟ فرمود: اي علي در شبي كه به معراج رفتم زناني از امت خود را ديدم كه در عذاب سختي بودند ... پس به خاطر شدت عذابي كه براي آنها ديدم گريستم و ديدم زني را كه با موهايش آويزان شده بود در حالي كه مغز سرش مي‏جوشيد... و زني را كه... گوشت خود را با قيچي‏ هايي كه از آتش قطعه قطعه مي‏كرد... پس حضرت فاطمه سلام الله علیها سؤال كرد اي حبيب من و اي نور چشمم به من بگو عمل و رفتار آن زنها چه بود كه خداونداين عذاب را بر آنها قرار داد؟

پيامبر صلی اله علیه و آله فرمودند: اي دخترم اما آن زني كه با موهايش آويزان شده بود زني بود كه مويش را از مردهاي نامحرم نمي‏ پوشاند... و اما زني كه گوشت خود را با قيچي‏ ها پاره پاره مي‏ كرد زني بود كه خود را در معرض مردان نامحرم قرار مي‏ داد.

امام خميني(ره):

زن ها نبايد ملعبه جوان‏ هاي هرزه بشوند. زنها نبايد مقام خودشان را منحط كنند و خداي ناخواسته بزك كرده بيرون بروند و در انظار مردم فاسد قرار گيرند.

حضرت آيت الله خامنه‏ اي:

تصور نكنيد اگر ما فرضاً چادر را كنار گذاشتيم، آن مقنعه كذايي را ... درست كرديم دست از سرما برمي‏دارند. آنها به اين چيزها قانع نيستند. بلكه مي‏ خواهند همانند فرهنگ منحوس خودشان در اينجا مثل زمان شاه كه زن اصلاً حجاب و پوشش نداشت عمل شود. ما آزادي فساد و بي بند و باري و هرزگي و آزادي دروغ... كه غرب پرچمدار و مرتكب آن بوده است صريحاً و قطعاً رد مي‏ كنيم.

حضرت آيت الله بهجت:

حجاب كامل مطلقاً همان چادر است و غير چادر هم اگر در پوشاندن كل بدن و حجم بدن مثل چادر باشد، مثل لباس‏ هاي بلند و گشاد كه كار چادر را مي‏كند، جايز است و اما لباسهاي تنگ و چسبان مثل مانتو كه حجم بدن كاملاً مشخص است و سبب تحريك و مفسده است حرام است.

حضرت آيت الله فاضل لنكراني:

حجاب با قطع نظر از اين كه يك تكليف الهي است نشانه شخصيت و متانت و اصالت بانوان است و لازم است زنان مسلمان از هر جهت حجاب را مراعات كنند، مخصوصاً در اماكن مقدسه و مراد از حجاب اسلامي چادر سنتي مي‏باشد كه سيره مستمره زنان مسلمان برهمين بوده است. از اول اسلام تا زمان حاضر، كه خداوند متعال در قرآن كريم فرموده:« يا ايها النبي قل لازواجك و بناتك و نساء المؤمنين يدنين عليهن من جلابيبهن ذلك ادني آن يعرفن فلان يؤدين و كان الله غفوراً رحيماً» سوره احزاب آيه 5

حضرت آيت الله تبريزي:

حجاب كامل در زنان مؤمنه، به چادر سياه مي ‏شود كه حجم جسد را مي ‏پوشاند و اگر زني بخواهد زي مؤمنات را داشته باشد بايد چادر سياه بپوشد.

حضرت آيت الله مكارم شيرازي:

بدون شك حجاب از مسلمات است و تمام فقهاي اسلام در آن اتفاق نظر دارند و هر گونه بدحجابي و بي‏حجابي بر خلاف شريعت مقدسه است. خصوصاً در شهرهاي مذهبي و از آن بالاتر در اماكن مقدسه ديني بايد بيشتر مراعات شود و گناه بدحجابي و بي‏حجابي در اين اماكن بيشتر است و بدون شك پوشيدن چادر در همه جا مخصوصاً در اين اماكن اولي است.

حضرت آيت الله سيستاني:

رعايت حجاب كامل بر زنان واجب است و عدم رعايت آن جايز نيست و گناه آن در اماكن مقدسه شديدتر است و نهي از آن با رعايت شرائط و مراتب نهي از منكر واجب است.

حضرت آيت الله صافي گلپايگاني:

بسيار مايه تعجب و تأسف است كساني كه در بين مسلمين بزرگ شده و آشنايي با مذاق شرع مقدس دارند، امروزه به خاطر تأثيرپذيري ناخودآگاه از تبليغات بيگانگان و شيوع بي‏بند و باري در بين بسياري از مردان و زنان، مسئله واضحۀ دين مبين اسلام را كه قرآن بر آن تأكيد دارد و در روايات اهل بيت(عليهم السلام) آمده و روشن و سيرۀ آن بزرگواران بوده و ترك آن جامعه مسلمان را به رنگ كفار در آورده و موجب اشاعه بسياري از مفاسد شده، مورد سئوال قرار مي ‏دهند. و هيچ پوششي مانند چادر مفاتن و خصوصيات بدني زن را كه جلب توجه اجنبي مي‏كند محفوظ نمي‏دارد. خداوند همه مؤمنين را از فتن و شرور آخرالزمان محفوظ بدارد.

حضرت آيت الله شاهرودي:

وجوب حجاب از ضروريات و مسلمات غير قابل ترديد اسلام است و لازم است بانوان محترم به صورت كامل رعايت نمايند به طوري كه بايد تمام بدن زن پوشيده باشد به استثناي دست‎‏ها تا مچ و گردي صورت كه پوشاندن آن واجب نيست و نيز لازم است طوري باشد كه حجم بدن را بپوشاند و بهترين نوع پوشش چادر است و عدم رعايت حجاب علاوه بر آن كه عقوبت و عذاب اخروي دارد مفاسد بسيار مهمي در جامعه ايجاد مي كند و رعايت اين امر خصوصاً در اماكن مقدس و مذهبي مورد تأكيد است.

ثبت شده توسط : منصوره وطنی

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
بالای صفحه اصلی