کد خبر : 252462

عناصری مهم در تحوّل آموزشی حوزه های علمیّه

مدرسه ای که می خواهد فرایند صحیحی برای رسیدن به وضع مطلوب داشته باشد، باید بر سه ویژگی تأکید کند، که عبارتند از: «استقلال، ادب و تعاون» این ویژگی ها در کنار هم می تواند فضای مناسب رشد برای رسیدن به نظم، تحصیل موفق و مراتب عالی معنویت را فراهم کند.

مراسم افتتاحیه و آغاز سال تحصیلی جدید «حوزۀ علمیۀ دارالحکمة» که پنج سال از تأسیس و ادارۀ آن تحت اشراف حجت الاسلام علیرضا پناهیان می گذرد در حسینیۀ دارالحکمۀ برگزار شد. حجت الاسلام و المسلمین علیرضا پناهیان در این مراسم ضمن بیان سه ویژگی مهم مدرسۀ علمیه برای ایجاد فضای مناسب رشد و تربیت، به ذکر برخی اشکالات موجود در نظام آموزشی فعلی حوزه پرداخت که در ادامه فرازهایی از این سخنرانی را می خوانید:

سه ویژگی مهم مدرسۀ علمیه، برای ایجاد فضای مناسب رشد: «استقلال، ادب و تعاون»   

 • معمولاً این گونه تلقی می شود که مدرسۀ علمیه باید سه ویژگی مهم داشته باشد تا مدرسۀ موفقی باشد، این سه ویژگی را اکثراً «نظم، درس خواندن و معنویت» می دانند. اگرچه این سه ویژگی، مهم است و می تواند تا حدی شاخص موفقیت یک مدرسه باشد اما این سه ویژگی لزوماً نشان دهندۀ فرایند صحیح تعلیم و تربیت در یک مدرسه نیست!
 • آنچه برای یک مدرسه باید مهم باشد، رسیدن به سه شاخص «نظم، درس خواندن و معنویت» به هر قیمتی نیست؛ بلکه طریق رسیدن به این سه ویژگی است که اهمیت دارد و فرایند تعلیم و تربیت را شکل می دهد. مدرسه جایی است که باید فرایند صحیح تعلیم و تربیت را فراهم کند. اگر بدون توجه به مسیر تربیت، تنها به نتایج موفقیت توجه کنیم، گاهی از هر وسیله ای برای تحقق نتایج استفاده خواهد شد.
 • مدرسه ای که می خواهد فرایند صحیحی برای رسیدن به وضع مطلوب داشته باشد، باید بر سه ویژگی تأکید کند، که عبارتند از: «استقلال، ادب و تعاون» این ویژگی ها در کنار هم می تواند فضای مناسب رشد برای رسیدن به نظم، تحصیل موفق و مراتب عالی معنویت را فراهم کند.

چرا «رعایت استقلال» در مدرسه مهم است؟/ استقلال یکی از عناصر کلیدی برای رسیدن به تقواست

 • چرا «استقلال» در مدرسه مهم است؟ منظور از رعایت استقلال این است که برای پرورش انگیزه های درونی فرصت بدهیم. نظمی که بدون رعایت استقلال شخصیتِ افراد در مدرسه برقرار شود اولاً معلوم نیست که نظم مستمر و مداومی باشد. ثانیاً آثار خوبِ نظم بر چنین نظمی غالباً مترتب نخواهد شد، چون یک نظم تحمیلی از بیرون است. ثالثاً برخی از افراد شایستۀ تعلیم و تربیت را نمی تواند به نظم دربیاورد.
 • نظم باید از درون افراد جوشیده باشد و درس خواندن هم باید با انگیزه ای درونی باشد. استقلال یکی از عناصر کلیدی تقواست. اینکه امیرالمؤمنین(ع) فرمودند: «أُوصِیکُمَا بِتَقْوَى اللَّهِ وَ نَظْمِ أَمْرِکُم‏» (نهج البلاغه/نامه 47) مقصودشان نظمی برآمده از تقوا بود؛ نه هر نظمی!

خوب نیست مقررات سختگیرانۀ آموزشی، عامل نظم باشد/ نظم باید نتیجۀ تقوا و برآمده از رعایت استقلال افراد باشد

 • برای یک محیط طلبگی، خوب نیست که مقررات سختگیرانۀ آموزشی، عامل نظم باشد. ما باید تقوا را در مدرسه تمرین کنیم. با این مقرراتی که در هر محیطی می تواند اجرا شود، دیگر چه تفاوتی بین محیط مقدس طلبگی با دیگر محیطها باقی می ماند؟ باید مقررات را کم کرد و فرصت به تمرین تقوا داد. وقتی مقررات به صورت مطلق حاکم شد، احساس مسئولیت و پاسخگویی در برابر پروردگار-که عنصر اصلی تقواست- فرصت رشد پیدا نمی کند. نظم باید نتیجۀ این تقوا باشد که برآمده از رعایت استقلال افراد است.
 • البته ما در مدرسۀ خودمان با مقررات حوزۀ علمیه، همراهی می کنیم. اما می دانیم که این نظام آموزشی، آثار سوئی در به دست آوردن تقوا دارد. عنصر کلیدی تقوا نوعی «بازدارندگی درونی» است؛ یعنی اینکه انسان بین خود و خدای خود، کارهایش را مرتب کند، نه اینکه مرتباً از بیرون عواملی برای تنظیم فرد وجود داشته باشد.

با وجود مقررات آموزشی کنونی، کسب ملکۀ تقوا برای طلبه ها دشوار است

 • باوجود این مقررات، کسب ملکۀ تقوا برای طلبه ها دشوار است. طلبه ای که با مقررات آموزشی و فشار حضور و غیاب، سرِ کلاس درس حاضر شود و امتحان بدهد، معمولاً از رشد کافی برخوردار نخواهد بود. چنین فردی بعدها چطور می تواند مردم را به تقوا دعوت کند؛ درحالی که خودش فرصت نیافته با تقوا زندگی کند، بلکه با مقررات زندگی کرده است؟! هرچند همیشه افرادی هستند که با قوت روحی خود می توانند در هر شرایطی به کسب تقوا بپردازند.
 • مقررات و نظارت مستمر با برقراری نظام پاداش و جزای فوری و معیّن، فرصتِ انگیزه مند شدن برای رفتار از سر تقوا را-که پاداش و جزای آن در آخرت است- از انسان می گیرد. البته تقوا پاداش و جزایی دنیایی هم دارد ولی نامعیّن است و زمان و مکان آن معلوم نیست. همین معلوم نبودن پاداش و جزا، موجب رشد استقلال انسان و تمرین بهتر تقوا خواهد شد.
 • براساس روایات، دوران اعمال مقررات و نظارت مستمر بر افراد، در هفت سال دبستان است. از چهارده سالگی به بعد، باید جوان احساس کرامت کند و به تمرین تقوا بپردازد و اولیاء هم او را در این زمینه کمک کنند. البته امروزه شیوۀ تربیت در دبستان ها زیاد دقیق نیست و مشکلات هم از آنجا آغاز می شود، ضمن اینکه حوزه هم تأثیری در آن مقطع تحصیلی ندارد.

یکی از اشکالات نظام حوزه، امتحان گرفتن در هر نیم سال است/ بهتر است در پایان مقاطع تحصیلی طولانی تر، امتحان گرفته شود

 • بر این اساس، یکی از اشکالات نظام حوزه، همین امتحان گرفتن سرِ نیم سال است. گویی ما نگران این هستیم که غالب طلاب انگیزۀ شخصی قوی برای درس خواندن نداشته باشند و لذا می خواهیم با کنترل خودمان، آنها را درس خوان کنیم! درحالی که باید اجازه دهیم طلبه ای که نمی تواند انگیزۀ تحصیلی خود را«قربتاً الی الله» قرار دهد، عدم موفقیت خود را در میان مدت ببیند. بهتر بود در پایان مقاطع تحصیلی طولانی تر، امتحان گرفته شود؛ مثلاً برای درس ادبیات، در پایان دو سال و نیم یا سه سال، امتحان ادبیات گرفته شود.
 • شاید برخی بگویند: «اگر از طلبه ها امتحان نگیرید، ممکن است درس نخوانند!» در اینجا بحث استقلال را پیش می کشیم و می گوییم: یعنی واقعاً یک طلبه نمی تواند برای خودش انگیزۀ درس خواندن و مطالعه ایجاد کند؟! آیا وجدان تحصیلی او نباید بیدار و فعال شود؟! مدرسه باید مراقب وجدان تحصیلی طلبه باشد نه اینکه با امتحان گرفتن، او را به یک موجود منفعل تبدیل کند.

طلبه ها در حوزۀ قدیم، بدون این مقررات، حتی بیشتر هم درس می خوانند

 • کسانی که حوزۀ قدیم را تجربه کرده اند می دانند که طلبه ها در حوزۀ قدیم، بدون مقررات، حتی بیشتر هم درس می خوانند، چون هر طلبه ای خودش برنامۀ درسی خود را تنظیم می کرد و خودش حضور و غیاب می کرد. در آن فضا، خودِ طلبه ها برای تعیین استاد و هم مباحثه ای، تنظیم اوقات خود و موفقیت خودشان در تحصیل علم، انگیزۀ بالایی داشتند. اما حالا همۀ این انگیزه ها به مسئولین مدرسه سپرده شده است.
 • اگر طلبه، استقلال خود را حفظ نکند و خودش را برای نظمِ حضور در کلاس و خوب درس خواندن، انگیزه مند نکند و بنا باشد که همۀ رفتارهای او را مقررات آموزشی، مانند حضور و غیاب، کنترل کند، چگونه زمینه ای برای کسب تقوا برای او فراهم خواهد شد؟!

نظام موجود در مقررات مدارس علمیه، زمینۀ کسب تقوا را در بسیاری از افراد تضعیف می کند

 • بی تردید نظام موجود در مقررات مدارس علمیه، نظامی است که زمینۀ کسب تقوا را در بسیاری از افراد تضعیف می کند و طلبه ها را به افرادی منفعل تبدیل می کند. در چنین محیطی، حتی اگر آنها قانون مدار هم بشوند، دیگر ارزشی ندارد؛ چون قانون مداری نباید از خوف مجازات قانونی باشد.
 • البته از شما طلبه ها که در این فضای موجود درس می خوانید، می خواهم که استقلال خودتان را حفظ کنید؛ هرچند در چنین فضایی سخت است. الان ما مجبوریم طبق مقررات نظام آموزشی حوزه، از شما امتحان بگیریم، اما شما سعی کنید به خاطر امتحان درس نخوانید!

«رعایت استقلال» بدون تأکید بر «ادب» و «تعاون»، می تواند موجب بی نظمی در مدرسه شود

 • تأکید بر استقلال افراد در مدرسه، به تنهایی ممکن است موجب بی نظمی شود، اما در کنار استقلال، دو عنصر دیگر هم هست که تعادل ایجاد می کند؛ یکی از آنها «ادب» است و دیگری «تعاون».
 • اگر به استقلال بچه ها بها بدهیم ولی ادب و حیا را در مدرسه باب نکنیم، در این صورت بی نظمی پیش می آید. ادب یک ریشه در حیا دارد و یک ریشه در ولایتمداری دارد. آسیب های رعایت استقلال با افزایش اقتدار معنوی و قانونی مسئولان مدرسه، قابل جبران خواهد بود. 

ادب نسبت به مسئولان مدرسه، نوعی تمرین ولایتمداری است/ همه چیز را به قوانین سپرده ایم و نقش مدیر و معلم را کم کرده ایم!

 • در مدرسه، باید ادب نسبت به مسئولان مدرسه را-که نوعی تمرین ولایتمداری است- تقویت کنیم. مثلاً اگر معاون آموزشی مدرسه، نظر بدهد که «این فرد، درس خوان نیست و شایستگی طلبگی ندارد» نظر ایشان باید مطاع باشد و آن طلبه باید اخراج شود. اگر معاون آموزشی این قدر قابل اعتماد باشد، طبیعتاً او نوعی «ولایت» پیدا می کند.
 • چرا ما همه چیز را به قوانین سپرده ایم و نقش مدیر، معاون و معلمان دلسوز مدارس را کم کرده ایم؟! البته ممکن است در یک جایی هم نظر معاون آموزشی مدرسه صحیح و صائب نباشد! بله، اما آفات و آسیب این مسئله کمتر از آن است که قضاوت های خودمان را به مقررات آموزشی محدود کنیم.
 • این بی احترامی به معلم است که به جای ملاک قراردادنِ نظر او دربارۀ یک طلبه، از او بخواهیم امتحان بگیرد و برگۀ امتحانی را به مرکز بفرستد! چرا؟ برای اینکه «ممکن است استاد حوزه، تقوا را رعایت نکند؟!» نباید این طور باشد که هیچ محلی برای تقوای اولیاء مدرسه باقی نگذاریم.

هرچه دیوان سالاری در مدرسه تقویت شود، نظام ولایی در آن کمرنگ می شود

 • هرچقدر دیوان سالاری را تقویت کنیم، نظام ولایی را در مدرسه کمرنگ کرده ایم و این به نفع محیطی که می خواهد افراد دین دار تربیت کند، نیست. ما باید فضایی ایجاد کنیم که بشود افراد در آن تقوا و ولایتمداری را تمرین کنند؛ همان طور که بچه ها در خانه، ولایتمداری را در ارتباط با پدر و مادر، تمرین می کنند.
 • ما در مدرسۀ خودمان «نظم بدون ناظم» را شعار قرار داده ایم. معنای نظمِ بدون ناظم، نظم بدون ناظر نیست که کسی در مدرسه نظارت نکند. در نظام ولایی نظارت وجود دارد اما شیوۀ اعمال نظارت بیشتر به اولیاء مدرسه سپرده می شود که متناسب با اقتضائات تک تک افراد عمل کند. ولیّ مدرسه، ممکن است مهلت بدهد و فوری با افراد خاطی برخورد نکند، بلکه او در یک فرآیند طولانی مدت با فرد خاطی برخورد کند.

عنصر تعاون موجب «تربیت تشکیلاتی» طلاب خواهد شد

 • عنصر دیگری که در مدرسه باید مورد توجه قرار گیرد «تعاون» است. بچه ها باید بر اساس «تَعاوَنُوا عَلَى الْبِرِّ وَ التَّقْوی» همدیگر را به نظم در بیاورند. مثلاً اگر برخی از طلبه ها دیر سرِ کلاس می آیند، بقیه باید به آنها تذکر دهند؛ نه اینکه بچه ها منفعل و غیرمسئول باشند و فقط معاون آموزشی طبق مقررات، تأخیرها و بی نظمی ها را تذکر دهد و نظم ایجاد کند!
 • عنصر تعاون موجب تربیت تشکیلاتی طلاب خواهد شد. شهید مطهری، تشکیلات را لازمۀ تعاون می دانستند، کسی که اهل تشکیلات نباشد، نمی تواند فردا در جامعه تأثیر مطلوبی داشته باشند. این گونه تعاون ها و تعامل ها بین طلاب در مدرسه خیلی موجب تهذیب خواهد شد.
 • ممکن است با قوانین دقیق و سختگیری مسئولان مدرسه، بتوان در مدرسه نظم ایجاد کرد، اما وقتی در شخصیت افراد، استقلال ایجاد نشود، و یا این نظم، برآمده از روحیۀ تعاون بین طلاب نباشد، این نظم چه ارزشی دارد؟! چون در این محیط، تعاون بر تقوا پرورش پیدا نکرده، و زندگی صحیح مسئولانه تجربه نشده است. این تقواست که ایمان را حفظ می کند و به کارها برکت و مقبولیت می دهد.(إِنَّما یَتَقَبَّلُ اللَّهُ مِنَ الْمُتَّقین؛ مائده/27)

مقررات آموزشی در حوزه، باید تغییر و تقلیل یابد/ به جای نمره، باید نظر معلم حاکم باشد

 • درس خواندن طلبه ها باید از روحیۀ تقوایی آنها استحصال شود، و به همین دلیل باید مقررات آموزشی در حوزه، تغییر و تقلیل پیدا کند. به جای نمره، باید نظر معلم حاکم باشد. به جای حضور و غیاب، باید نظر معاون آموزشی حاکم باشد. به جای مسئولیت معاونت آموزش برای ایجاد نظم، باید تعاون بین طلبه ها پررنگ شود.
 • ما سعی می کنیم در مدرسه، زمینه را برای کسب تقوا و تعاون بر تقوا فراهم کنیم، آن وقت همین تقوا، آدم را درس خوان هم می کند. کسی که بر اساس  تقوا درس بخواند، هم خوب درس می خواند و هم خوب می فهمد و هم علمش برکت خواهد داشت.

کاش می توانستیم به جای بسیاری از مقررات آموزشی، این کلام تکان دهندۀ امام(ره) را به دیوار مدرسه بزنیم

 • ای کاش می توانستیم به جای بسیاری از مقررات آموزشی، این کلام تکان دهندۀ حضرت امام(ره) را به دیوار مدرسه بزنیم که خطاب به طلبه ها فرمود: «اگر، خدای نخواسته، درس نخوانید، حرام است در مدرسه بمانید!» و این فرمایش حضرت امام را محل امر و نهی طلبه ها نسبت به یکدیگر قرار دهیم. البته باید آداب اخوت اسلامی هم رعایت شود.
 • امیدواریم نظام مدرسۀ علمیه، این تفاوت را با نظامات دیگر محیط های آموزشی داشته باشد، و با مدیران و معلمان مثل کارمندان برخورد نشود و با محصلان علوم دینی، مانند افراد منفعلی که فقط با انگیزۀ رعایت مقررات درس می خوانند، برخورد نشود. ان شاءالله شما بتوانید این فضای مطلوب را در مدرسۀ خودتان ایجاد کنید.

ثبت شده توسط : منصوره وطنی

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
بالای صفحه اصلی