کد خبر : 213887

آسیب شناسی شیوع انواع بیماری در ایران ووضعیّت طب سنتّی

اگر دستورات تغذیه ای طب نوین، همگی صحیح و نافع است چرا شاهد هجوم بسیاری از بیماریهای ریز و درشت حتی به افرادی هستیم که به شدت مقید به انجام و اجرای دستورات و توصیه های نظام سلامت رسمی کشور و طب نوین هستند؟ اگر بسیاری از آموزه های طب سنتی بنابر نظر برخی همراه با خرافه و فاقد مبنای علمی است، چرا بسیاری از کهنسالان، مادربزرگها و پدربزرگهای ما که مقید به اجرای بخش کوچکی از دستورات طب سنتی بوده اند، از بسیاری از جوانان امروزی سالم تر و پرانرژی تر هستند و در تمام طول عمر بلند خود حتی نیازمند مصرف یک قرص نیز نشده اند؟!

 کارشناس طب سنتی در گفت وگوی تفصیلی با تسنیم تشریح کرد

آلوده و مسموم کردن مواد غذایی برنامه ریزی شده است/ پشت پرده تبدیل بسیاری از مواد غذایی مفید به مواد خطرناک

شناسه خبر: 1417938 سرویس: اجتماعی
متأسفانه امروزه شهروندان با انبوهی از توصیه ها، تذکرات، دستورات، پرهیزهای غذایی و تغذیه ای مواجه هستند که در بسیاری از موارد با یکدیگر در تضاد هستند و همین امر باعث سردرگمی و تشتت ذهنی طیف گسترده ای از مردم شده؛ در این بازار پرآشوب، تکلیف مردم چیست؟

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ حتماً تا به حال بارها و بارها شنیده اید که فلان ماده غذایی و محصول، آلوده، ناسالم و مضر است و امروزه همه ما با انبوهی از دستورات تغذیه ای برای ارتقای سطح سلامتی خود مواجه هستیم که متأسفانه در موارد متعددی، این دستورات و توصیه های تغذیه ای با هم در تضاد هم هستند!

مثلاً می توان به دستورات سلامتی و تغذیه ای که امروزه بسیار عمومیت هم یافته اشاره داشت که در بسیاری از موارد این توصیه ها و دستورات در تضاد با یکدیگر هستند

برای سلامتی خود روزانه 2 لیوان شیر (شیر پاستوریزه و هموژنیزه) مصرف کنید، مصرف زیاد شیر برای سلامتی مضر است، روزی 8 لیوان آب بنوشید، مصرف زیاد آب باعث فساد بدن و منشأ بیماری است، از مصرف روغنهای حیوانی مانند روغن زرد و دنبه پرهیز کنید، روغن های حیوانی ضامن سلامتی قلب شما هستند، روغنهای مایع برای سلامتی مفید است، روغنهای مایع موجود در بازار همگی تراریخته و مضر هستند، از مصرف نمک پرهیز کنید و فقط نمکهای تصفیه شده یددار مصرف کنید، مصرف نمکهای یددار مضر است و باید نمک طعام طبیعی مصرف کرد که ضامن سلامتی شماست، گوشت گاو مصرف نکنید، گوشت گوسفند مصرف کنید، از مصرف زیاد گوشت قرمز پرهیز کنید، گوشت مرغ بهترین گوشتهاست، گوشت مرغ به دلیل دارا بودن آنتی بیوتیک برای سلامتی مضر است، هفته ای 2 وعده ماهی مصرف کنید، روغن ماهی ضامن سلامتی شماست، مصرف ماهی برای برخی طبع ها بسیار مضر است، مصرف زرده تخم مرغ مضر است، مصرف زرده تخم مرغ عسلی مقوی قلب و قوای بدن است، مصرف انواع لبنیات را حتماً در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانید، گوجه فرنگی سرشار از آنتی اکسیدان است از مصرف روزانه آن غافل نشوید، گوجه فرنگی حاوی یک ماده سمی است که باید از رژیم غذایی حذف شود، مصرف عسل برای کودکان خردسال بسیار مضر است، عسل از سودمندترین غذاها برای نوزادان و کودکان است، قارچ یکی از منابع مفید تأمین پروتئین بدن شما است، قارچ می تواند منشأ بسیاری از امراض باشد، بیماران کلیوی از مصرف دلسترهای حاوی مالت غافل نشوند، دلسترهای حاوی مالت موجود در بازار برای همه افراد مضر است و ...

بله! متأسفانه امروزه شهروندان با انبوهی از توصیه ها، تذکرات، دستورات، پرهیزهای غذایی و تغذیه ای مواجه هستند ــ و تنها به نمونه هایی از آن اشاره شد ــ که در بسیاری از موارد با یکدیگر در تضادند و همین امر باعث سردرگمی و تشتت ذهنی طیف گسترده ای از مردم شده است.

در این بازار پرآشوب، تکلیف مردم چیست؟ 

مردم از چه طریق باید توصیه های صحیح را از دستورات غلط تشخیص دهند، چرا بسیاری از آموزه ها و دستورات طب نوین با طب سنتی در تضاد است، چرا هر روز مردم باید شاهد طیف گسترده تری از انواع بیماریها باشند، چرا هر روز تعداد بیماران کلیوی، دیابتی، سرطانی و ... در حال افزایش است؟!

اگر دستورات تغذیه ای طب نوین، همگی صحیح و نافع است چرا شاهد هجوم بسیاری از بیماریهای ریز و درشت حتی به افرادی هستیم که به شدت مقید به انجام و اجرای دستورات و توصیه های نظام سلامت رسمی کشور و طب نوین هستند؟ اگر بسیاری از آموزه های طب سنتی بنابر نظر برخی همراه با خرافه و فاقد مبنای علمی است، چرا بسیاری از کهنسالان، مادربزرگها و پدربزرگهای ما که مقید به اجرای بخش کوچکی از دستورات طب سنتی بوده اند، از بسیاری از جوانان امروزی سالم تر و پرانرژی تر هستند و در تمام طول عمر بلند خود حتی نیازمند مصرف یک قرص نیز نشده اند؟!

برای بررسی سؤالاتی از این دست، گفت وگویی با «دکتر حسن اکبری» متخصص آسیب شناسی، دانشیار دانشگاه شهید بهشتی، محقق و مدرس طب سنتی ایرانی ــ اسلامی داشتیم که در دو بخش تقدیم شما خواهد شد؛ در ادامه مشروح بخش نخست این مصاحبه تقدیم مخاطبان ارجمند تسنیم شده است:

تسنیم: آقای دکتر اکبری! تغذیه ناسالم و در دسترس نبودن مواد غذایی سالم و ارگانیک، یکی از مشکلات و چالشهای جدی زندگیهای امروزی است؛ بسیاری از شهروندان می دانند که منشأ خیلی از بیماریها همین تغذیه های ناسالم است اما از سویی نیز هشدارهای مکرر نسبت به ناسالم بودن بسیاری از مواد غذایی اعم از گوشت گاو، مرغهای پرورشی، گوشتهای فرآوری شده، رب گوجه فرنگی، روغنهای مایع تراریخته، نمک یددار، آب شرب همراه کلر و ... که همگی ناسالم و مضر اعلام می شود، باعث شده طیفی از مردم به نوعی سردرگم شوند و بعد از مدتی به این نتیجه اشتباه برسند که رعایت بسیاری از توصیه های تغذیه ای طب سنتی غیرممکن است و باید با همین مواد غذایی آلوده کنار بیایند! با این اوصاف مردم چه باید کنند و تکلیفشان چیست؟

باید این موضوع ریشه یابی شود؛ در حال حاضر حتی افرادی که نگاه خوبی به طب سنتی ندارند، فهمیده اند که اوضاع تغذیه ای در کشورمان مساعد نیست؛ در دنیا بحث صنعت و تجارت «سلامت» مطرح است؛ نخستین تجارت پرسود، تجارت اسلحه و دومین تجارت پرسود و منفعت، مواد مخدر است.

«تجارت دارو» سومین تجارت پرسود و منفعت در جهان است؛ تجارت دارو هم سود و هم سلطه را به همراه خود می آورد؛ یکی از مسئولان کمپانیهای عظیم داروسازی می گوید "باید کاری کنیم که حتی انسانهای سالم هم دارو مصرف کنند"، به عنوان نمونه در کشور به کسی که بالای 40 سال سن دارد، توصیه می شود روزی یک قرص آسپرین بخورد و با این توصیه خواسته یا ناخواسته روزانه، میلیونها قرص آسپرین باید مصرف کنیم، علاوه بر آن قرصهای ویتامین و انواع و اقسام مکملها برای شرکتهای داروسازی درآمد بالایی را به همراه دارد.

انتظار داریم رئیس جمهور، وزیر بهداشت و مجلس شورای اسلامی در راستای از بین بردن مشکلات تغذیه ای مردم برنامه ارائه دهند که متأسفانه چنین چیزی وجود ندارد؛ امروزه فقط یک طرز تفکر وجود دارد که بدون نقص می تواند مقابل استکبار جهانی برنامه ریزی شده مقاومت کند و آن طرز تفکر «تشیع» است.

«نابودی طب» با «نفوذ فرهنگی»


دشمنان از دوره صفویه که شیعه در ایران مستقر شد، برنامه ریزی کردند تا شیعه را کنترل کنند و بهترین راه نفوذ «طب» بود به طوری که با کمک نفوذ فرهنگی، طب ما را نابود کردند و باعث شدند تا امروز انواع میوه ها، نان، نمک، روغن، تخم مرغ، مرغ و گوشت مصرفی ما دارای مشکل شوند و حتی آب و هوای ما آلوده شده است؛ تمام این مؤلفه ها دست به دست هم می دهد و باعث می شود جمعیتی که توانایی 100 سال عمر را دارد بیشتر از 60 سال عمر نکند.

دشمن از طرفی قوه مولده را کاهش داده تا در نتیجه آن نازایی افزایش پیدا کند و این یک سیاست  برنامه ریزی شده توسط استکبار جهانی است که می خواهد جمعیت کشور ما را کاهش دهد.

هنری کیسینجر می گوید  2.5 میلیارد جمعیت اضافی در دنیا وجود دارد که باید حذف شوند؛ به نظرتان چه کسانی بهتر است که حذف شوند؟ قطعاً مسلمانان و در درجه اول شیعیان بهترین گزینه هستند و به دلیل تفکر نژادپرستانه رنگین پوستان گزینه های بعدی خواهند بود.

شروع پروژه کاهش جمعیت در دوره پهلوی

شروع پروژه کاهش جمعیت (نظریه کیسینجر) در دوره پهلوی شروع شد بنابراین آلودگی، مسموم و ناسالم کردن مواد غذایی اتفاقی نیست و معتقدم که برنامه ریزی شده است.

در نخستین عکس العمل باید مردم آگاه شوند که در این راه نقش رسانه ها، تعیین کننده است؛ طی 10 سال گذشته 38 طرح نوشته ام، به عنوان نمونه یک طرح از این 38 طرح را که درباره تولید تخم مرغ ارگانیک است تشریح می کنم.

در حال حاضر جمعیت روستایی ایران 5 میلیون خانوار است و با حفظ موازین بهداشتی هر خانواده می تواند 30 مرغ و خروس نگهداری کند (نسبت خروس به مرغ یک به 10 است)؛ پنج میلیون در 30 ضرب شود، عدد 150 میلیون به دست می آید که از این تعداد مرغ و خروس روزانه 50 میلیون تخم مرغ تولید می شود.

در حال حاضر روزانه 70 میلیون تخم مرغ غیرارگانیک در کشور تولید می شود بنابراین با کمی تلاش و سرمایه گذاری با هدف تقویت اقتصاد خانوار روستایی می توان تولید تخم مرغ ارگانیک را به 70 میلیون در روز رساند؛ یک خانواده روستایی که 30 خروس و مرغ دارد می تواند روزانه 15 تخم مرغ ارگانیک (قیمت تخم مرغ ارگانیک دو تا سه برابر تخم مرغ عادی است) تولید کند که به غیر از سودی که از گوشت مرغ و خروس به دست می آورند، مبلغی حدود 10 هزار تومان عاید آن خانواده می شود؛ تولید روزانه 50 میلیون تخم مرغ خانگی، ثروتی بیشتر از تولید 70 میلیون تخم مرغ تولیدی در مرغداری نصیب ما می کند.

قطع شدن 50هزار پا در هر سال در ایران

در حال حاضر چقدر آی سی یو و سی سی یو برای بیماران در بیمارستانها راه اندازی می شود؟ 

اگر همین سرمایه گذاری را در چند دهه گذشته روی فرهنگ غذا خوردن مردم انجام می دادیم، بسیاری از این مشکلات را نداشتیم یعنی اگر آن طور که خداوند فرموده، غذا خورده شود، بیماری به این حجم به وجود نمی آید که به بیمارستان، آی سی یو و سی سی یو احتیاج باشد!

حکیم واقعی باید تفکر کند که چرا این بیماری ایجاد می شود و ریشه های بیماری را پیدا کند؛ قبل از انقلاب هر سال شاهد 3 هزار قطعی پا به دلیل بیماری دیابت بودیم اما در حال حاضر هر سال 50 هزار قطعی پا را داریم؛ جمعیت کشور از 30 میلیون نفر به 80 میلیون نفر رسیده است و این یعنی رشد جمعیت 2/5 برابر شده و اگر بر این اساس قطعی پا در سال به نسبت قبل انقلاب افزایش داشت باید 8 هزار قطعی پا اتفاق می افتاد اما چرا 50 هزار قطعی پا در سال داریم؟ وزارت بهداشت باید جوابگو باشد.

«افزایش عمر» با توجه به دستورات الهی


خداوند متعال کنار خلق ما، کاتالوگی قرار داده و در آنجا قسمتی به عنوان راهنمای مصرف کننده دارد که تذکراتی در آن آمده که اگر رعایت شود باعث افزایش عمر می شود؛ در کشور ما آیا بعد از گذشت 40 سال از انقلاب در صدد توجه به کاتالوگ برای بدنمان بوده ایم، یعنی غذا خوردن ما براساس آن چیزی است که خداوند و اهل بیت(ع) فرموده اند؟

به عنوان مثال در فرآیند تولید تخم مرغ باید خانواده یعنی مرغ و خروس کنار هم باشند و اگر این گونه نباشد یعنی فرمان الهی برای تولید تخم مرغ نقض شده است.

درباره همین سند 2030 که رهبری مانع اجرای آن شدند، آیا باید دستورات یونسکو اجرا شود یا دستورات قرآن، امام صادق(ع) و امام باقر(ع) در حوزه تعلیم و تربیت؟

در منابع ما آمده که در فرآیند تولید تخم مرغ باید مرغ و خروس با هم باشند و تخم مرغی که از این طریق تولید می شود، عواملی در آن است که به آن اصطلاحاً قوه نامیه (قوه رشد)، قوه مولده (افزایش نسل)، قوه مصوره (زیبایی فرزندان)، قوه غاذیه (تغذیه کننده) می گویند.

این نوع تخم مرغ دارای چهار قوه است اما تخم مرغی که در حال حاضر تولید می شود به سبب روش غربی است و به دلیل اینکه نگاه تماماً اقتصادی وجود دارد مرغها و خروسها به صورت جدا از یکدیگر پرورش داده می شوند و تخم مرغی که از این طریق تولید می شود اصطلاحاً بی پدرومادر است و این تخم مرغ دیگر حاوی قوه های چهارگانه نیست؛ همان گونه که طبیعت نباید آلوده شود و قوانینش باید رعایت شود باید قوانین الهی در زمینه کشاورزی، دامداری و نگهداری طیور رعایت شود که در نتیجه عدم رعایت چنین قواعدی باید مثلاً شاهد قطعی پای دیابتی بیش از حد باشیم.

تمام این مشکلات به این دلیل است که تصمیم گیران ما در این حوزه، اطلاعاتی از حکمت خداوند ندارند یا دارند اما عمل نمی کنند.

در ایران قبل از انقلاب از هر 20 ازدواج، یک ازدواج به نازایی ختم می شد اما در حال حاضر در کشور ما از هر پنج ازدواج، یک ازدواج به نازایی ختم می شود و این یعنینازایی در کشور نسبت به قبل از انقلاب چهار برابر شده است.

دلیل این آمار این است که قوای چهارگانه که به آن اشاره شد به عنوان مثال از تخم مرغهای امروزی به مصرف کننده نرسیده است؛ فشردگی و ازدحام مرغها در مرغداریها باعث بیماری این مرغها می شود اما جالب است بدانید مرغی که با خروس و جو جه هایش در یک مجموعه کنار هم زندگی می کنند نیازی به واکسن و آنتی بیوتیک ندارند.

تسنیم: یعنی معتقدید که کارخانه های تولید تخم مرغهای صنعتی باید تعطیل شوند؟

ما نمی گوییم کارخانه های تولید تخم مرغ تعطیل شوند بلکه با فرهنگ سازی به سمت تولید سنتی ماکیان (مرغ و خروس) حرکت کنند و به جای تولید بیماری، سلامت تولید کنند و به تبع بیماریهایی از قبیل دیابت کاهش می یابد و این نشان می دهد علاوه بر سود اقتصادی، فواید دیگری نیز دارد.

تسنیم: آقای دکتر! امروزه شاهد منازعات مختلفی بر سر برخی مواد غذایی پرمصرف از جمله نمک و روغن هستیم به گونه ای که برخی کارشناسان طب سنتی به خلاف نظر پزشکان طب نوین معتقدند که مصرف نمک طعام طبیعی و فاقد ید، ضرر ندارد و حتی سود سرشاری دارد؛ در این باره چه توضیحی دارید؟

مصرف نمک به همراه کلسیم، منیزیم، یُد، روی، پتاسیم و منگنز ضرری ندارد؛ کلسیم، منیزیم، یُد، روی، پتاسیم و منگنز مانند شاخه ها و برگهایی کنار سدیم ــ کُلر هستند که ضرر نمک سدیم ــ کلر را برطرف می کند و مثل شمشیر در نیام بوده یعنی شمشیر تا زمانی که در نیام (غلاف) است خطری ندارد اما امروزه نیام این نمکها از بین رفته یعنی آن غلافی که شامل کلسیم، منیزیم، یُد، روی، پتاسیم و منگنز است، وجود ندارد و شمشیر تیز در اختیار مردم  قرار گرفته است و باعث آسیب زدن به مردم می شود.

مطالعات دانشمندان به روی همین نمکها (نمکهای تصفیه شده حاوی ید) انجام شده که به عنوان سم به مردم معرفی می شود و درست هم است و مصرف این نمک حتی به مقدار بسیار کم نیز مضر خواهد بود.

خداوند کنار نمک، محافظهای لازم را قرار داده و همین مسئله در مورد داروهای گیاهی هم وجود دارد، به عنوان مثال داروی دیگوکسین که برای تقویت قلب در طب کلاسیک استفاده می شود، دارویی گیاهی است که با استخراج نیامش (غلاف) از بین رفته و به شمشیر بدون غلاف تبدیل شده است که توصیه می شود در تجویز دیگوکسین دقت شود زیرا میزان درمانی این دارو و سمی بودنش بسیار نزدیک هستند و این یعنی تجویز دیگوکسین با هدف تقویت قلب یک بیمار ممکن است باعث مرگ وی شود! حال اگر با دیگوکسین دمنوش درست شود هیچ ضرری ندارد زیرا خداوند نیام آن را در درون آن قرار داده است.

مثال دیگری که می توان زد این است که می گویند زعفران زیاد خورده نشود زیرا سمی است اما اگر زعفران به همان شکل خودش به صورت دمنوش استفاده شود، سمی نخواهد بود و زمانی سمی می شود که ماده مؤثر آن یعنی سافرانین را استخراج می کنند.


«استخراج ماده مؤثره از دارو» هدف شرکتهای بزرگ داروسازی

فعالیت شرکتهای داروسازی بزرگ در دنیا، استخراج ماده مؤثره از دارو و تبدیل آن گیاه به یک عامل آسیب رسان و مضر به شکل آمپول، کپسول و ... است اما طب سنتی می گوید داروی گیاهی به همان شکل که توسط خداوند متعال آفریده شده به بدن بیمار برسد مثلاً گل گاوزبان به صورت پودر در کپسولهای گیاهی قرار گیرد و عرضه شود.

تسنیم: چه ارتباطی بین تغذیه امروز مردم و نوع رفتارهای آنها در جامعه و زندگی فردی می تواند وجود داشته باشد؟

به عنوان مثال آدم مؤمنی در جامعه پرخاشگر است و این پرخاشگری با دلایلی از قبیل خوردن آب کُلر دار، مرغ آلوده به آنتی بیوتیک می تواند در ارتباط باشد؛ این یعنی در بدن به جای بنزین سوپر، نفت ریخته می شود! پس تغذیه در اخلاق جامعه اثرگذار است به طوری که بسیاری از بی غیرتی های امروز، ریشه در تغذیه نا مناسب دارد.

متأسفانه کاشت و برداشت داروهای گیاهی در ایران تعطیل است و از این ظرفیت طب سنتی، ایرانی ــ اسلامی غافل هستیم؛ سهم ایران از تولید داروهای گیاهی در دنیا تقریباً صفر است و این در حالی است که ایران در زمینه داروهای گیاهی از نظر تنوع و کیفیت در رده های اول دنیا قرار دارد.


«واردات داروهای گیاهی» با وجود «ظرفیتهای داخلی»

در حال حاضر بسیاری از عطاریهای کشور، داروی گیاهی خود را از چین، هند و پاکستان وارد می کنند و در عین حال چندین میلیون بیکار در کشور وجود دارد!

مقام معظم رهبری فرموده اند که به داشته های خودتان اتکاء کنید (نگاه درون زا) و از جهتی دنیا هم به دنبال داروهای گیاهی خوب است؛ به عنوان مثال حدود 70 درصد مراجعات پزشکی مردم آلمان به سمت داروهای گیاهی است اما داروهای گیاهی ایران به دلیل داشتن بار میکروبی و قارچی در بازارهای جهانی مشتری ندارد؛ فقط به دنبال این هستیم که خارجیها در کشور سرمایه گذاری کنند؛ اصلاً اجازه سرمایه گذاری داخلی را داده اید؟

زمانی که تاجر ایرانی گل گاو زبان را به خارج از کشور می برد، در نخستین مرحله آن محصول مورد آزمایش قرار می گیرد اما اگر بتوانیم کارگاه هایی را با سرمایه گذاری داخلی در دامنه البرز (بهترین ذخیره گل گاو زبان در دنیا، دامنه جنوبی البرز است) راه اندازی کنیم، باعث اشتغالزایی بسیاری از جوانان می شود و می تواند بیش از 100 محصول را با بهترین کیفیت تولید و صادر کند.

دولت می تواند بدون بوروکراسی اداری به سرمایه گذاران داخلی مجوز دهد تا در دامنه کوه ها، سالنهای استاندارد آزمایشگاهی قارچ زدایی، میکروب زدایی و بسته بندی داروهای گیاهی را راه اندازی کنند.

ایجاد 5میلیون شغل فقط در حوزه طب سنتی

با این توضیحات کسی که می گوید ایجاد 5 میلیون شغل امکان پذیر نیست، باید بداند که فقط در حوزه طب سنتی با ظرفیتهای بالقوه فعلی، امکان ایجاد پنج میلیون شغل وجود دارد ... .

(پایان بخش نخست)

منبع: https://www.tasnimnews.com/fa/news/1396/04/19/1417938/%D8%A2%D9%84%D9%88%D8%AF%D9%87-%D9%88-%D9%85%D8%B3%D9%85%D9%88%D9%85-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D9%86-%D9%85%D9%88%D8%A7%D8%AF-%D8%BA%D8%B0%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D8%B1%DB%8C%D8%B2%DB%8C-%D8%B4%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D9%BE%D8%B4%D8%AA-%D9%BE%D8%B1%D8%AF%D9%87-%D8%AA%D8%A8%D8%AF%DB%8C%D9%84-%D8%A8%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D9%85%D9%88%D8%A7%D8%AF-%D8%BA%D8%B0%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D9%85%D9%81%DB%8C%D8%AF-%D8%A8%D9%87-%D9%85%D9%88%D8%A7%D8%AF-%D8%AE%D8%B7%D8%B1%D9%86%D8%A7%DA%A9

ثبت شده توسط : منصوره وطنی

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
بالای صفحه اصلی