کد خبر : 75473

آموزش حکومت داری وعدالت از محضر حضرت علی علیه السلام

سیره علی علیه السلام چقدر الگوی عملی مسئولین نظام جمهوری اسلامی بوده و هست؟
 رفتار امیرمؤمنان علی علیه السلام با مرد یهودی
 
مسئولین نظام جمهوری اسلامی و قوای سه گانه و... چقدر به این منشورمعتقد؛ و پایبند به این نوع عمل بوده وهستند؟
 
آیت الله وحید خراسانی در بیان منشور نظام اسلامی و نمونه ای از عمل حضرت علی علیه السلام به عنوان حاکم جهان اسلام؛ فرمودند:
                     
منبع: سایت حضرت آیت الله وحید خراسانی
 
" دانشگاهی ها تأمل کنند، علمای مملکت دقت کنند و بفهمند، چه خبر است؟! چه غوغاست؟! کسی که ایران امروز، یک ایالت او بوده، تا برسد به بقیه ی امپراطوری روم. شاهنشاهی ایران زیر دو پایش بوده، یک مرتبه مردی یهودی جلو آمد و گفت: یا علی، این زرهت که در آنجاست مال من است. فرمود : این زره من است از دستم افتاده. گفت: یا علی، این زره مال من است.
من دست برنمی دارم تا پیش قاضی حاضر شوی. درباره ی اینها فکر کنید. امیرمؤمنان علی (علیه السلام) کسی است که از جهت معنا، 124هزار پیغمبر زیر پرچم اویند. «آدم ومن دونه تحت لوائی». و آن لواء در دست علی بن ابی طالب (علیه السلام) است. از این طرف هم حکومت دنیا در قبضه اقتدار اوست. با یهودی پیش قاضی آمد. قاضی دید زره در دست یهودی است. حکم کرد که زره مال یهودی است. حالا فکر کنید قاضی علیه او حکم کرد؛ آن هم به نفع یهودی.
امیرالمؤمنین (علیه السلام) زره را به یهودی تحویل داد. یک مرتبه یهودی روی قدمش افتاد. گفت: یا علی، زره مال خودت بود. من همه این بساط را به راه انداختم که ببینم این دین همان دینی است که موسى علیه السلام خبر داده. این ادعا را به ناحق کردم تو در مقابل مثل منی حاضر شدی به محکمه آمدی. آن هم حکم قاضی را به حسب ظاهرِ اینکه زره در دست من است پذیرفتی. همه ی مقصد این بود که بدانم تو همانی که موسی خبر داده که جانشین خاتمی صلی الله علیه وآله. أشهد ان لا اله الا الله! روی قدمش افتاد و مسلمان شد. حضرت زرهش را به او داد. هفتصد درهم هم به او داد.
یهودی در غزوه ی صفین در رکاب امیرالمؤمنین (علیه السلام) شهید شد.
این است علی بن ابی طالب! این منشور حکومتش، این هم عملش! دنیا کجا دیده بشری که اقالیم هفت گانه بما تحت افلاکها همه را به او بدهند تا یک پوست جو از دهن یک مورچه بگیرد. هفت اقلیم را ببازد و آن پوست جو را از دهن مورچه نگیرد. برای چنین کسی، بشریت باید عزا بگیرد که چه کسی بود؟ چه کرد؟ این زندگی چه بود؟"

ثبت شده توسط : منصوره وطنی

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
بالای صفحه اصلی