کد خبر : 74800

سبک زندگی حسینی- ظلم به دیگران یکی از مصادیق حقّ الناس

در سبک زندگی حسینی ظلم به دیگران حتی در حدّ یک کلمه و ضربه ای به اندازه شاخه گندم جایگاهی نداشته و حقّ الناس بر تمام زندگی حسینیان چنان سایه افکنده که همه از دست و زبان و چشم و... او در امانند و امین مردم و امانتدار مردم هستند و یار مظلوم و دشمن ظالم.در اسلام خداوند حکیم و مدبّر؛ قانونی به نام حقّ الناس قرار داه است؛ تا انسان ها از هرگونه تعدّی و تجاوز به حقوق یکدیگر خودداری نمایند. مجازات دنیوی و اخروی نیز منظور نموده تا ضامن اجرایی این قانون حکیمانه و عادلانه و تداوم نظم او عدالت اجتماعی و اقتصادی و خانوادگی و ... باشد.

بدیهی است میزان و نوع مجازات با میزان ونوع ظلم و حقّ الناس تعلّق گرفته متناسب بوده و در پیشگاه خداوند و اجرای عدالت؛ حقّ احدی ضایع نمی گردد.

حضرت  علی علیه السلام در توضیح مصداق حقّ الناس  می فرماید:

"قالَ اللهُ تَعالی: و عِزَّتی وجَلالی، لا یَجُوزُنی ظُلمُ ظالِمٍ ولَو کَفٌّ بِکَفٍّ ولَو مَسحَةٌ بِکَفٍّ، ... فّیّقتَصُّ اللهُ لِلعبادِ بَعضِهِم مِن بَعضٍ، حتّی لا یَبقی لِأحَدٍ عِندَ أحَدٍ مَظلِمَةٌ، ثُمّ یَبعَثُهُمُ اللهُ إلیَ الحِسابِ. " المحاسن، ج 1، ص 7

خدای تعالی فرمود: به عزّت و جلالم سوگند، که از ظلم هیچ ظالمی نگذرم گر چه فشردن دستی یا لمس کردن دستی باشد، ... خداوند تقاص بندگان را از یکدیگر می گیرد، تا جایی که هیچ کس نزد دیگری مظلمه ای نداشته باشد، آن گاه ایشان را برای حسابرسی می فرستد.

"Allah, the Almighty, said: "I swear by My Majesty and Glory that I do not neglect any oppression from a cruel one even though it be only pressing or touching a hand… So Allah will give the servants' rights from each other so long as there will be no one who has a right before others, and then He will send them for the Judgment."                                                                               

 حال ظلمی که مسلمان نمایان کافر به اهل بیت علیهم السلام به ویژه به حضرت علی علیه السلام و ابا عبدالله الحسین علیه السلام نمودند و مسیر اسلام را منحرف نموده و مسلمانان و کل بشریّت را از فیض وجود حجّت خدا و حکومت معصوم محروم نمودند؛ با توجه به حدیث فوق؛ چه مجازاتی در انتظار مرتکبین و همراهان و تأئید کنندگان این انحراف بزرگ در اسلام چه خواهد بود؟

آیا تمام شیعیان و انسان های مظلوم  و حقیقت جو دادخواه این ظلم عظیم نخواهند بود که در اثر همین ظلم بوده که دوازدهمین حجّت خدا در پرده غیبت بسر برده و مسلمانان و بشریّت دچار حاکمان ظالم و یا غیرمعصوم شده و درگیر ظلم های متعدد شده اند و هر مکانی کربلا و هر روزی عاشورا شده و مسلمانان و به ویژه شیعیان؛ همچون امامان معصوم شان در جنگ با معاویه ها و یزید و شمرهای ریز و درشت با عناوین مختلف؛ جان بر کف نهاده از اسلام دفاع می کنند تا ظلم ریشه کن گردد. 

قرآن این کتاب آسمانی در آیاتی از سوره شعراء مصادیقی از نزول شیاطین بر برخی انسان ها که یکی از ویژگی هایشان عمل نکردن به آنچه می گویند بوده و نیز صالحان و جایگاه ابدی ظالم ها را بیان فرموده است:  

هَلْ أُنَبِّئُکُمْ عَلَىٰ مَن تَنَزَّلُ الشَّیَاطِینُ ﴿٢٢١ تَنَزَّلُ عَلَىٰ کُلِّ أَفَّاکٍ أَثِیمٍ ﴿٢٢٢ یُلْقُونَ السَّمْعَ وَأَکْثَرُهُمْ کَاذِبُونَ ﴿٢٢٣ وَالشُّعَرَاءُ یَتَّبِعُهُمُ الْغَاوُونَ ﴿٢٢٤ أَلَمْ تَرَ أَنَّهُمْ فِی کُلِّ وَادٍ یَهِیمُونَ ﴿٢٢٥ وَأَنَّهُمْ یَقُولُونَ مَا لَا یَفْعَلُونَ ﴿٢٢٦ إِلَّا الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَذَکَرُوا اللَّـهَ کَثِیرًا وَانتَصَرُوا"

" آیا شما را خبر دهم که شیطان ها بر چه کسانی نازل می شوند؟ (۲۲۱) بر هر دروغ پرداز گنه پیشه ای نازل می شوند، (۲۲۲) که گوش [بر القائات و اغواگری های شیطان] می سپرند، و بیشتر شیطان ها دروغگویند، (۲۲۳) و [پیامبر، شاعر و خیال پرداز نیست، چون] شاعران [خیال پرداز] را [که حقایق را هجو می کنند، و با مطالب بی اساس به واقعیات می تازند] گمراهان، پیروی می کنند. (۲۲۴) آیا ندانسته ای که آنان در هر وادی [باطلی خیال پردازانه] حیران و سرگردانند؟ (۲۲۵) و مطالبی می گویند که خود عمل نمی کنند، (۲۲۶) مگر آنان که ایمان آورده و کارهای شایسته انجام داده اند و خدا را بسیار یاد کردند و پس از آنکه [با شعرهای باطل دشمنان، هجویّات مشرکان و یاوه های کافران] مورد ستم قرار گرفتند [با شعرهای توحیدی و اصیل و استوار خود] به انتقام گرفتن [از دشمن و دفاع از خویش] برخاستند، و کسانی که ستم کرده اند، به زودی خواهند دانست که به چه بازگشت گاهی باز خواهند گشت؟!مِن بَعْدِ مَا ظُلِمُوا ۗ وَسَیَعْلَمُ الَّذِینَ ظَلَمُوا أَیَّ مُنقَلَبٍ یَنقَلِبُونَ ﴿٢٢٧﴾"

از ظلم به دیگران بپرهیزیم که جایگاه ظالم بدمنزلگاهی است و خدا حقّ خود را می بخشد؛ ولی هرگز تا صاحب حقّ نگذشته؛ حقّی را نمی بخشد.  

در سبک زندگی حسینی ظلم به دیگران حتی در حدّ یک کلمه و ضربه ای به اندازه شاخه گندم جایگاهی نداشته و حقّ الناس بر تمام زندگی حسینیان چنان سایه افکنده که همه از دست و زبان و چشم و... او در امانند و امین مردم و امانتدار مردم هستند و یار مظلوم و دشمن ظالم.

با توجه به آیات و روایات متعدد در نکوهش ظلم و ظالم؛ و بیان عذاب های دنیوی و اخروی بر ظالم؛ معلوم هست مجازات افرادی که در جنگ قدرت و بازی های حزبی  آبروی مومنان واقعی را با تهمت و دروغ و  تخریب شخصیّت و... می برند همه نوع ظلمی را روا می دارند و راه همه امکانات را می بندند تا مومنی را ساقط کنند تا سکوت اختیار کند یا همراهی؛ در واقع به تیغ زبان و قلم و... می کشند؛ چه خواهد بود.

ثبت شده توسط : منصوره وطنی

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
بالای صفحه اصلی