کد خبر : 235587

رد تفکر جاهلیت در مورد زن در قرآن

در ارزشمندی زن و حضرت زهرا سلام الله علیها همین بس که حضرت زهرا سلام الله علیها یگانه دختر آخرین پیامبر اسلام مادر دوازده حجت معصوم خدا و همسر اولین امام معصوم و جانشین پیامبر اسلام و قرآن ناطق علی مرتضی شد.
یکسانی سرشت و تساوی خلقت و اعطاء موهبت های الهی بر زن و مرد در اسلام 
آیات ذیل، تفکرات غلط دوران جاهلیّت و مردسالاری و برتربینی مرد و ناقص العقل و ضیفه انگاری زن را مردود و زن و مرد را دارای خلقت و هویّت و توان متّقی بودن و... یکسان اعلام می نماید:
از ديدگاه قرآن سرشت زن و مرد يكسان بوده واین دو داراى هويّتى يكسان می باشند:
"يا اَيُّهاالنَّاسُ اتَّقُوا رَبَّكُمُ الَّذى خَلَقَكُمْ منْ نَفْسٍ واحِدَةٍ وَ خَلَقَ منْها زَوْجَها وَبَثَّ منْهُما رجالاً كَثيراً وَ نِساءً..." (نساء/1) 
"اى مردم از پروردگارتان پروا كنيد، آن كه شما را از يك نفس آفريد و از آن نفس واحد، همسر او و از آن دو مردان و زنان بسيار پديد آورد..."
قرآن كريم بعضى از موهبت‏ های الهی را به انسان ، صرف نظر ازجنسیّت ، نسبت داده است: "لَقَدْ خَلَقْنَا الْانْسانَ فى اَحْسَن تَقْويم" (تين/4)
 "ما انسان را در بهترين ساختار خلق كرديم"
در آيه ی دیگری می فرماید :
"فَاَقِمْ وَجْهَكَ لِلدّين حَنيفاً فِطْرَتَ اللّهِ الَّتى فَطَرَ النَّاسَ عَلَيْها لاتَبْديلَ لِخَلْقِ اللَّهِ ذلِكَ الدّينُ القَيِّمُ وَ لكِنَّ اَكْثَرَ النَّاسِ لايَعْلَمُونَ" (روم/3) 
"پس تو اى رسول، روى به جانب آيين پاك اسلام آور و پيوسته از دين خدا كه فطرت خلق را بر آن آفريده است پيروى كن كه هيچ تغييرى در خلقت خدا نیست. اين است آيين استوار حقّ و ليكن اكثر مردم از حقيقت آن آگاه نيستند."
همه موهبت هایی كه خداوند خلق كرده است، براى انسان بوده و طبق جنسيّت تقسيم نشده است: 
"اَلّذى جَعَلَ لَكُمُ اْلاَرْضَ فِراشاً وَ السَّماءَ بناءً وَ اَنْزَلَ منَ السَّماء ماءً فَاَخْرَجَ به منَ الثَّمَرات رزْقاً لَكُمْ" (بقره/22) 
"آن خدايى كه براى شما(زن و مرد) زمين را گسترد و آسمان را برافراشت و از آسمان آبى كه به سبب آن گیاهان گوناگون براى روزى شما بیرون آورد"
همچنین، آياتى كه هدف آفرينش را بيان مى ‏كند عموميّت دارد:
"الّذى خَلَقَ الْمَوْتَ وَ الْحَياةَ لِيَبْلُوَكُمْ اَيُّكُمْ اَحْسَنُ عَمَلاً وَ هُوَ الْعَزيزُ الْغَفُورُ. (ملك/2) 
خدا مرگ و زندگانى را آفريد برای این که، شما بندگان(زن و مرد) را بيازمايد كدام دارای عمل نیکی هست، او مقتدر و آمرزنده است"
 آیه ای دیگرعمل صالح و حیات طیّبه را بر هر دو زن و مرد نسبت داده است:  
وَ مَنْ عَمِلَ صالحاً مِنْ ذَكَرٍ اَوْ اُنْثى وَ هُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْيِيَنَّهُ حَياةً طَيِّبَةً. (نحل/97) 
هر كس از مرد و زن عمل نيكى انجام دهد در حالی که ايمان به خدا دارد، ما او را در زندگانى خوش و با سعادت زنده مى‏ گردانيم"
در صورت تساوى عمل زن و مرد، پاداش اين دو يكسان خواهد بود:
"فَاسْتَجابَ لَهُمْ رَبُّهُمْ اِنّى لا اُضيعُ عَمَلَ عامِلٍ مِنْكُمْ مِنْ ذَكَرٍ اَوْ اُنْثى" (آل عمران/195) 
"پس خدا دعاهاى ايشان را اجابت كرد، همانا من عمل هيچ عمل کننده ای از مرد و زن را بى مزد نمی گذارم"
خداوند اهل علم و دانش را ستوده و فرقى بين زن و مرد قائل نشده است:
"يَرْفَعِ اللّهُ الّذينَ آمَنُوا 
مِنْكُمْ وَالّذينَ اُوتُوا الْعِلْمَ دَرَجاتٍ" (مجادله/11) 
"خدا مقام اهل ايمان از بین شما و دانشمندان را رفيع مى‏ گرداند"
يكى از مهم ترين اهداف انبياء، تزكيه و تعليم انسانها است و در اين خصوص فرقى بين زن و مرد نيست: 
"كَما اَرْسَلْنا فيكُمْ رَسُولاً مِنْكُمْ يَتْلُوا عَلَيكُمْ آياتِنا وَ يُزَكّيكُم وَ يُعَلِّمُكُمْ الْكِتابَ وَ الْحِكْمَةَ وَ يُعَلِّمُكُمْ ما لَمْ تَكُونُوا تَعْلَمُونَ. (بقره/151) 
"چنانكه از بین خودتان، رسولی فرستاديم، تا آيات ما را بر شما تلاوت كند و شما را از پليدى و آلودگى جهل و شرك پاك و منزه گرداند و به شما شريعت و حكمت تعلیم دهد و شما را از آنچه نمی دانید آگاه سازد"
از ديد قرآن، در كسب مدارج معنوى و تحصيل تقوا، فرقى بين زن و مرد نيست:
"يا اَيُّها النَّاسُ اِنَّا خَلَقْناكُمْ مِنْ ذَكَرٍ وَ اُنْثى وَ جَعَلْناكُمْ شُعُوباً وَ قَبائِلَ لِتَعارَفُوا اِنَّ اَكْرَمَكُمْ عِنْدَاللّهِ اَتْقاكُمْ. (حجرات/13)
"اى مردم ما همه ی شما را از مرد و زنى آفريديم وفرق و قبیله های مختلف قرار داديم تا يكديگر را بازشناسند. همانا بزرگوارترين شما نزد خدا با تقوی ‏ترين شما هست"
يكى از ارزشمندترين مفاهيم و اعمال دينى جهاد در راه خداست تا جايى كه جهاد براى حفظ كيان اسلام، بر زن و مرد واجب است. (كشف الغطاء/381) 
هم زن و هم مرد از فضيلت جهاد بهره مى ‏برند:
لا يَسْتَوى الْقاعِدُونَ مِنَ الْمُؤمِنينَ غَيْرُاُولى الضَّرَرِ وَ الْمُجاهِدُونَ فى سَبيلِ اللَّهِ بِاَمْوالِهِمْ وَ اَنْفُسِهمْ فَضَّلَ اللَّهُ اَلْمُجاهِدينَ بَاَمْوالِهِمْ وَ اَنْفُسِهِمْ عَلَى الْقاعِدينَ دَرَجَةً وَ كُلّاً وَعَدَ اللّهُ الْحُسْنى فَضَّلَ اللَّهُ اَلْمُجاهِدينَ عَلَى الْقاعِدينَ اَجْراً عَظيماً. (نساء/ 95) 
هرگز مومنانى كه بى هيچ عذرى (مانند نابينايى ، مرض و...) از كار جهاد باز نشينند با آنان كه با مال و جان كوشش مى‏ كنند، يكسان نخواهد بود. خدا مجاهدان فداكار با مال و جان را بر بازنشستگان، بلندى مقام و برترى بخشيده و همه ی اهل ايمان را وعده ی نيكو فرموده و مجاهدان را بر بازنشستگان با اجر و ثوابى بزرگ برترى داده است"
آيه ی زیر بيان كننده ی ارزش هایی است كه زن و مرد در آن مشترک بوده و از چنین مردان و زنان به نيكى والگویی بر همه ياد شده است:
اِنّ الْمُسْلِمينَ وَ الْمُسْلِماتِ وَ الْمُؤمِنينَ وَ الْمؤمِناتِ وَ الْقانِتينَ وَ القانِتاتِ وَ الصَّادِقينَ وَ الصَّادِقاتِ وَ الصَّابِرينَ وَ الصَّابِراتِ وِ الْحافِظينَ فُرُوجَهُمْ وَ الْحافِظاتِ وَ الذَّاكِرينَ اللّهَ كَثيراً وَ الذَّكِراتِ اَعَدَّ اللّهُ لَهُمْ مَغْفِرَةً وَ اَجْراً عَظيماً. (احزاب/35) 
"همانا همه مردان و زنان مسلمان و مردان و زنان با ايمان و مردان و زنان اهل طاعت و مردان و زنان راستگوى و مردان و زنان صابر و مردان و زنان خداترس خاشع و مردان و زنان خيرخواه مسكين نواز و مردان و زنان روزه دار و مردان و زنان خویشتن دارو پاکدامن و مردان و زنانى كه ياد خدا بسيار كنند، براى همه آنها خدا مغفرت و پاداش بزرگی مهيا ساخته است"

در ارزشمندی زن و حضرت زهرا سلام الله علیها همین بس که حضرت زهرا سلام الله علیها یگانه دختر آخرین پیامبر اسلام مادر دوازده حجت معصوم خدا و همسر اولین امام معصوم و جانشین پیامبر اسلام و قرآن ناطق علی مرتضی شد.

حضرت زهرا یک زن بود که حبیبه خدا شد. او و فرزندانش اهل بیت آخرین پیامبر خداست. 

زهرای مرضیه شفیعه روز جزاست. 

فاطمه زهرا سلام الله علیها یگانه زن الگوی عملی بشریّت در انسان شدن و انسان ماندن و مدافع اسلام و ولایتثبت شده توسط : منصوره وطنی

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
بالای صفحه اصلی